Pondelok, 14. jún 2021. Meniny má Vasil, zajtra Vít.

V Žiline zasahovali hasiči: V bytovom dome vypukol požiar

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Milan Kapusta
15.05.2021 06:47

ŽILINA – Požiar bytového domu na Bratislavskej ulici v Žiline sa podarilo hasičom lokalizovať v piatok (14. 5.) po 23.15 h. Riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Žiline Jaroslav Kapusniak informoval, že nikto z obyvateľov bytovky sa nezranil a zázemie pre nich vytvorili v evakuačnom autobuse.


Požiar nahlásili krátko po 22. hodine. Hasičom zo Žiliny a Záchrannej brigády HaZZ v Žiline sa ho podarilo lokalizovať rýchlym a účinným zásahom pomocou výškovej techniky. Išlo o požiar strechy na ploche 20x10 metrov. Bol to otvorený priestor. Šírenie požiaru bolo veľmi intenzívne, rýchle a zachvátilo celú strechu," doplnil Kapusniak.

Podľa veliteľa zásahu Pavla Cesneka bolo po príchode hasičov celé podkrovie v plameňoch. "Priestory boli značne zadymené, takže sa muselo všade pracovať v dýchacích prístrojoch. Nasadili sme dva prúdy do podkrovia a dvoch ľudí sme vyslali na prehľadávanie bytových priestorov. Následne sme vo vnútri ešte našli osoby a vyviedli ich vonku. Zabezpečili sme evakuačný autobus, lebo niektoré deti boli bez oblečenia. Len tak, ako ich vytiahli z postele," dodal.

Primátor Žiliny Peter Fiabáne informoval, že bezprostredne po požiari zhromaždili obyvateľov bytovky, aby zistili, kto potrebuje pomoc. "Nakoniec zostali tri rodiny - 15 ľudí, z toho sedem detí. V spolupráci s okresným úradom a 5. plukom špeciálneho určenia zabezpečujeme spacie vaky, lôžka a budú ubytovaní v telocvični Základnej školy na Hollého ulici. Ďalšie tri rodiny sa pravdepodobne presunuli k príbuzným a využili ich pomoc," povedal Fiabáne.

Doplnil, že mesto musí zistiť, či došlo k poškodeniu budovy. "Privoláme statika a podľa toho budeme ďalej konať a rozhodovať. Pokiaľ bude budova v poriadku, tak za seba hovorím, že stopercentne nemáme záujem využívať situáciu a bytovku zbúrať. To odmietam. Čoho sa skôr obávam, že krov, ktorý zhorel, bude treba strhnúť. Čiže, toto naozaj dnes nie je o okamžitom vrátení sa späť do budovy. I keď samotné byty požiar nezasiahol. Zhorel len krov, ale návrat do bytov nebude zo dňa na deň," uzavrel žilinský primátor.

O požiari bude rokovať krízový štáb

Mesto Žilina vyhlásilo mimoriadnu situáciu v súvislosti piatkovým (14. 5.) požiarom bytového domu na Bratislavskej ulici. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka bude zasadať aj krízový štáb. "V sobotu dopoludnia bytový dom obhliadol statik, ktorý navrhol dočasné zaistenie objektu pred prípadnými nepriaznivými klimatickými podmienkami. V súčasných podmienkach nie je bytový dom obývateľný. Potrebné je minimalizovať zavlhnutie objektu a až následne zhodnotiť komplexne jeho celkový stav," doplnil Miškovčík.

Mesto poskytlo náhradné ubytovanie 17 ľuďom, medzi ktorými je deväť detí. "Dočasné ubytovanie sme poškodeným rodinám poskytli v telocvični bývalej Základnej školy na Hollého ulici. Priestory disponujú sociálnymi zariadeniami a sprchami. Kým sa nepodarí opraviť poškodenú bytovku, budú evakuovaní obyvatelia ubytovaní v týchto priestoroch. Rodiny sú v poriadku, nikto z nich nebol zranený. Zabezpečili sme im stravu, hygienické potreby a poskytli zdravotnícku starostlivosť," uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

"Evakuovaní obyvatelia si budú môcť za asistencie polície a pracovníkov mesta prísť individuálne do svojich príbytkov po nevyhnutné osobné veci. Následne bude bytový dom zabezpečený proti vstupu," dodal hovorca mesta.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články