°C

Štvrtok, 26. november 2020. Meniny má Kornel, zajtra Milan.

Sťažnosti na vylúčenie verejnosti zo zastupiteľstiev posúvame prokuratúre, odkazuje ZOMOS

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
21.11.2020 15:13

BRATISLAVA - Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) sa obráti na prokuratúru, aby preskúmala zákonnosť rozhodnutí, prijatých obecnými zastupiteľstvami, na rokovaniach ktorých neumožnili účasť verejnosti. Avizoval to predseda združenia Peter Uhlár, v reakcii na množiace sa podnety a sťažnosti občanov.


"Veríme, že prokuratúra bude v prípade podnetov striktne dbať na dodržiavanie pravidiel a rozhodnutia orgánov, ktoré nerokovali v súlade so zákonom, zruší," povedal Uhlár. Zdôraznil, že podľa právneho tímu ZOMOS môžu zastupiteľstvá rokovať riadnym prezenčným spôsobom bez vylúčenia verejnosti. "Zákon jednoznačne definuje zasadnutie zastupiteľstva ako verejné a v súčasnosti žiadne opatrenie nebráni prezenčnej forme s účasťou verejnosti, ktorá je najvhodnejšia," dodal Uhlár.

Za pravdu o možnosti účasti verejnosti na rokovaniach mu dáva Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. "Vyhláška, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok a hromadných podujatí vydaná 13. novembra 2020, nevylučuje účasť verejnosti na zasadnutiach a schôdzach orgánov verejnej moci, ich poradných orgánov či zasadnutiach, schôdzach a podujatiach, ktoré sa uskutočňujú na základe zákona," uviedla Zuzana Matkovská z odboru komunikácie ÚVZ SR.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články