Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Strašidelný koronaHOAX na scéne: Figurína alebo mŕtvola? Pravda je jednoduchšia, než sa zdá

Zdroj: Polícia SR
20.11.2020 21:00

BRATISLAVA - Na webe koluje fotografia, ktorá sa podpísala pod ďalšie špekulácie súvisiace s koronavírusom. Zdravotníčky na nej držia "obeť" nákazy. No je zrejmé, že ide o figurínu, nie o ľudské telo. Polícia objasnila príbeh strašidelného záberu.


Podľa španielskeho webu Maltida.es je fotografia skutočne "narafičená". "Nejde však o cielený podvod, ale o ilustračnú fotografiu. Vyhotovila ju thajská foto banka, teda zdroj rôznych fotografií, ktoré si v nej môžu kupovať médiá z celého sveta," vysvetlila slovenská polícia.

Strašidelný koronaHOAX na scéne:
Zdroj: reprofoto:maltida.es

Fotograf si zohnal dve osoby, obliekol ich do zdravotníckych odevov a dal im do rúk figurínu. Cieľom bolo simulovať prenos ľudskej obete. "Takýto postup je úplne normálny, avšak v prípade použitia takejto fotografie je samozrejmé pri nej uviesť, že ide o ilustračný záber. Fotograf sa pre takýto postup rozhodol pravdepodobne preto, že osobne nemá možnosť vyfotografovať zdravotníkov v takejto pozícii, takže si svoju prácu "uľahčil" ilustračnou snímkou," doplnili ochrancovia zákona.

Tvrdenie, že ide o fotografiu, ktorá bola vyrobená s cieľom strašiť ľudí či sfalšovať priebeh pandémie, je podľa polície hoaxom. Záber nemal vzniknúť v Španielsku. Pochádza z Thajska. Podobne ako médiá aj samotná polícia používa na svojich sociálnych sieťach ilustračné zábery. "Využívame ich v rôznych situáciách, kedy nie je časový priestor pre vyhotovenie aktuálneho záberu," uzavrela polícia.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články