°C

Štvrtok, 26. november 2020. Meniny má Kornel, zajtra Milan.

Ak sa potvrdia zistenia pri Trubanovi, navrhnú ho disciplinárne stíhať

Michal Truban
Michal Truban
Zdroj: TASR/Martin Bauman
26.08.2020 14:20

BRATISLAVA - Ak sa potvrdia zistenia v prípade šetrenia možnej zaujatosti sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michala Trubana pri rozhodovaní o väzbe pre nitrianskeho podnikateľa Norberta B., predseda ŠTS Ján Hrubala aj predseda Súdnej rady SR Ján Mazák podajú návrh na jeho disciplinárne stíhanie. Informoval o tom Mazák po stredajšom stretnutí s Hrubalom na pôde Súdnej rady SR.


"Po informáciách od predsedu ŠTS Jána Hrubalu musím konštatovať, že jeho zistenia kompletizujú celý obraz. Nemáme ho ešte úplne vytvorený, pretože sa otvorili dve alebo tri závažné otázky, ktorých zodpovedanie je v rukách iných orgánov verejnej moci," priblížil Mazák. Podľa Hrubalu sa vec skúma do hĺbky. Zopakoval, že šetrenia môžu trvať aj ďalšie týždne.

Predseda Súdnej rady SR upozornil, že rozhodnutie v prípade Trubana bude závažným precedensom pri podobných citlivých kauzách. "Musíme dbať na to, aby všetky práva boli zachované aj na strane sudcu," dodal.

Šetrenia v prípade Trubana môžu trvať ešte niekoľko týždňov

Predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala predpokladá, že šetrenia v prípade možnej zaujatosti sudcu ŠTS Michala Trubana pri rozhodovaní o väzbe pre nitrianskeho podnikateľa Norberta B. môžu trvať ešte niekoľko týždňov. Informoval o tom pred stredajším stretnutím s predsedom Súdnej rady SR Jánom Mazákom.

"Šetrenia sa naďalej uskutočňujú, predpokladám, že niekoľko možno aj týždňov to bude ešte trvať, a budem predsedu Súdnej rady informovať o stave veci," uviedol Hrubala. V súčasnosti podľa svojich slov v žiadnom prípade nemá dostatok informácií, aby vo veci prijal záver. S Trubanom predseda ŠTS o veci komunikoval zatiaľ neformálne. To, či bude prípad riešiť Súdna rada SR alebo ŠTS, podľa Hrubalu závisí od záverov stretnutia. "Minimálne ocením kooperáciu so stálou etickou komisiou Súdnej rady," poznamenal.

Sudca ŠTS Michal Truban vypovedal 10. augusta pred osobitnou komisiou Súdnej rady SR v súvislosti so svojou možnou zaujatosťou pri rozhodovaní o väzbe pre nitrianskeho podnikateľa Norberta B. Predseda Súdnej rady SR následne informoval, že poslal Hrubalovi opätovne list, aby posúdil Trubanovo konanie a oznámil mu výsledok.

Rozhodnutie sudcovskej rady, ktorá vyzvala na činnosť Súdnu radu SR, považuje za vecne nesprávne a zavádzajúce. Predseda Súdnej rady SR v pondelok (24. 8.) povedal, že od rokovania s Hrubalom očakáva prijatie záveru, kto bude v prípade konať.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články