°C

Utorok, 27. október 2020. Meniny má Sabína, zajtra Dobromila.

Súd v kauze vraždy Kuciaka prerušili do júna, Para naďalej spochybňuje Threemu

Marian Kočner
Marian Kočner
Zdroj: Topky/Peter Korček
19.05.2020 18:10

PEZINOK – Proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka prerušil senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) do 1. júna, keď príde vypovedať znalec. Obhajca obžalovaného Mariana Kočnera Marek Para po utorkovom pojednávaní dodal, že stále s klientom trvá na procesných problémoch s Threemou. Nemyslí si, že by sa jeho klient ku komunikácii priznával. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Turan nerieši obžalovaného teórie o ruskej stope.


"Klient sa musí vyjadrovať k dôkazu, ktorý súd pripustí," uviedol Para na margo toho, že Marian Kočner komentoval a vysvetľoval správy, ktoré si mal posielať s Alenou Zsuzsová. Samotný obžalovaný existenciu správ nepopieral, avšak trvá na tom, že niektoré správy boli dopisované a menené. Obhajca Para vyčíta Threeme okrem údajných procesných chýb aj absenciu protistrany, čiže druhých telefónov v komunikácii.

"Keď chcel Tóth tak pomôcť, prečo nepredložil telefón, kde táto Threema je?" pýtal sa obhajca. Splnomocnenci poškodených aj prokuratúra dlhodobo odmietajú Parove výčitky k procesnosti Threemy. V súvislosti s týmito námietkami vypovedali pred senátom ŠTS aj znalci z Europolu, ktorí komunikáciu z telefónu Mariana Kočnera extrahovali. Ich výpoveď však bola neverejná.

Celé utorkové pojednávanie bolo venované komunikácii cez aplikáciu Threema. Prokurátor Vladimír Turan a splnomocnenci poškodených Daniel Lipšic a Roman Kvasnica vyberali ukážky z komunikácie prevažne s Alenou Zsuzsovou. Šifry o zuboch, snehu a iné považujú za odkazy na vraždu. Obžalovaní ich vysvetľujú ako debaty o zbieraní podpisov pre politickú stranu Mariana Kočnera alebo ako diskusie o modelingovej kariére dcéry Aleny Zsuzsovou.

Počas jedného z vyjadrení uviedol Marian Kočner ako jeden z možných motívov na vraždu aj tzv. "ruskú vec". "Podľa môjho názoru veľká ruská vec spája Petra Tótha a Jána Kuciaka," myslí si obžalovaný. Prokurátor Turan si vysvetľuje jeho komentáre ako odkazy na jeden z článkov Jána Kuciaka, kde písal o ruskej mafii. "My sa držíme inej filozofie, a nie filozofie ruskej stopy a ruskej mafie," vysvetlil Turan.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav Marček, Tomáš Sabó., Alena Zsuzsivá a Marian Kočner. Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články