Sobota13. apríl 2024, meniny má Aleš, zajtra Justín, Justína

AKTUÁLNE Pőtheová končí vo funkcii pre styky s Kočnerom

Soňa Pötheová
Soňa Pötheová (Zdroj: TASR - Pavel Neubauer)

BRATISLAVA - Soňa Pőtheová končí vo funkcii predsedníčky Úradu na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) SR. Rozhodli o tom poslanci Národnej rady (NR) SR štvrtkovým hlasovaním. Plénum súhlasilo s návrhom na jej odvolanie, ktorý predložila vláda.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zdôraznila potrebu slobody tlače a ochranu zdroja novinárov. Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) doplnil, že nové vedenie úradu by malo vykonať hĺbkový audit rozhodnutí doterajšieho vedenia. Medializovaná komunikácia Pőtheovej s Marianom Kočnerom podľa neho nie je jej jediný prešľap. Podotkol, že sa mala angažovať aj v kauze resocializačného zariadenia Čistý deň.

Odvolanie Pőtheovej odporučil vláde ľudskoprávny výbor po prerokovaní zistení verejnej ochrankyne práv. Dôvodom bol postup úradu pri získavaní informácií od Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku v súvislosti so zverejnením nahrávky z kancelárie bývalého generálneho prokurátora. Úrad novinárom hrozil pokutou desať miliónov eur, pokiaľ nevyzradia zdroj, čím sa mali porušiť základné práva novinárov a slobody tlače.

Pőtheová podľa vlády nepostupovala nezávisle a podliehala vonkajším vplyvom, postup úradu mohol byť v prospech Mariana Kočnera, ktorý je obžalovaný v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a pre ktorého Pőtheová v minulosti pracovala.

ÚOOÚ ešte vlani vyzval viaceré inštitúcie a subjekty na súčinnosť v súvislosti s nahrávkou z kancelárie bývalého generálneho prokurátora. So žiadosťou sa obrátil na Generálnu prokuratúru SR, Ministerstvo vnútra SR, políciu, ale aj server investigace.cz, ktorý zverejnil nahrávku ako Marian Kočner a bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka inštalujú kameru v jeho kancelárii. ÚOOÚ tvrdil, že ide len o výzvu na súčinnosť a bežný postup.

Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) na stredajšom tlačovom brífingu po hlasovaní parlamentu skonštatovala, že Pőtheová namiesto toho, aby slúžila občanom, si písala s Marianom Kočnerom. Pripomenula tiež, že Pőtheová novinárov šikanovala a vyhrážala sa im pokutou.

"Časy, kedy na úradoch boli takíto ľudia, musia skončiť," dodala. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) vníma návrh na odvolanie Pőtheovej ako odkaz, že ak sa inštitúcie, ktoré majú slúžiť ochrane základných práv a slobôd, spreneveria, táto vláda vie k tomu zaujať principiálny postoj.

Viac o téme: NR SRSoňa PőtheováÚOOÚ
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu