°C

Nedeľa, 31. máj 2020. Meniny má Petronela, Petrana, zajtra Žaneta.

KORONAVÍRUS Rómska osada v Gelnici je v karanténe: Rómovi s cestovateľskou anamnézou odoberú vzorky

Obyvatelia rómskej osady Háj v Gelnici v Košickom kraji sú pre hrozbu šírenia nového koronavírusu v karanténe.
Obyvatelia rómskej osady Háj v Gelnici v Košickom kraji sú pre hrozbu šírenia nového koronavírusu v karanténe.
Zdroj: TASR/František Iván
28.03.2020 11:22

GELNICA - Obyvateľovi rómskej osady v mestskej časti Háj v Gelnici, pre ktorého sa dostala osada do karantény, odoberú v sobotu vzorky na zistenie prítomnosti nového koronavírusu. Potvrdil to primátor mesta Dušan Tomaško. Ako tiež uviedol, zlepšiť súčasnú situáciu osadníkov a zabezpečiť ich väčšiu disciplinovanosť by pomohli unimobunky.


"Vzorky by mali odobrať dnes okolo 11.00 h spolu s hasičmi," povedal Tomaško s tým, že dúfa, že budú negatívne. Na druhej strane sa však obáva, že v prípade, že sa nový koronavírus u inkriminovaného Róma nepotvrdí, bude veľmi ťažké "prinútiť" komunitu 14-dňovú karanténu dodržať.

Obyvatelia rómskej osady Háj
Zdroj: TASR/František Iván

Ako doplnil, v súčasnosti osadu monitoruje mestská polícia, a tiež príslušníci miestnej občianskej poriadkovej služby, a to 24 hodín denne. Osadu častejšie navštevujú aj hliadky štátnej polície. Samospráva tiež osadníkom zabezpečuje pitnú vodu a potraviny. "Je to obrovská záťaž pre samosprávu, ale musíme to urobiť, aby sme ochránili ostatných obyvateľov," uviedol.

Obyvatelia rómskej osady Háj
Zdroj: TASR/František Iván

V súvislosti so situáciou v osade zasadal v piatok (27. 3.) popoludní krízový štáb mesta. Hlavným cieľom stretnutia bolo nájsť , riešenie, akým spôsobom počas karantény presťahovať obyvateľov z osady a dôslednejšie tak zabezpečiť ich izoláciu i pohodlie.

Obyvatelia rómskej osady Háj
Zdroj: TASR/František Iván

"Mesto momentálne nemá žiadne zariadenie, kde by ich vedelo umiestniť," povedal primátor s tým, že s umiestnením do mestských školských zariadení alebo na zimný štadión nesúhlasí. Možnosť postaviť na futbalovom ihrisku "veľkostan" podľa neho tiež nepripadá do úvahy, keďže ihrisko sa nachádza uprostred sídliska. "Najradšej by som bol, keby sme im vedeli dať unimobunky. Tým by sa vyriešil aj problém s vodou a toaletami," dodal s tým, že s touto požiadavkou, rovnako ako so žiadosťou o zabezpečenie ochranných pomôcok a dezinfekčných prostriedkov sa prostredníctvom okresného úradu obrátila samospráva na ministerstvo vnútra.


Galéria

Obyvatelia rómskej osady Háj Obyvatelia rómskej osady Háj Obyvatelia rómskej osady Háj Obyvatelia rómskej osady Háj

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/František Iván

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články