MIMORIADNA SPRÁVA Na Slovensku potvrdili mor ošípaných | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

MIMORIADNA SPRÁVA Na Slovensku potvrdili mor ošípaných

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock
25.07.2019 14:00

BRATISLAVA - Africký mor ošípaných (AMO) bol po prvýkrát diagnostikovaný na území Slovenskej republiky. Nákazu potvrdili v okrese Trebišov v obci Strážne, ktorá sa nachádza v blízkosti hraníc s Maďarskom. Vo štvrtok o tom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.


Výskyt ochorenia bol potvrdený laboratórnym vyšetrením biologického materiálu v národnom referenčnom laboratóriu, kde bol pôvodca nákazy. Slovenská republika informovala o prepuknutí AMO aj v ADNS (Európska komisia) a WAHIS (Medzinárodný úrad pre nákazy zvierat v Paríži) systémoch.


Prečítajte si aj: Choroba si vyžiadala mimoriadne opatrenia aj u našich západných susedov. Prepuknutie nákazy ohlásil okres Zlín.


Africký mor ošípaných potvrdený
Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

"Regionálna veterinárna a potravinová správa Trebišov nariadila opatrenia v súlade s Nariadením vlády 277/2003 na usmrtenie zvierat v chove, vytýčila ochranné pásmo 3 km a pásmo dohľadu 10 km od ohniska nákazy. Chovateľom v týchto pásmach budú nariadené ďalšie veterinárne opatrenia na zabránenie šírenia nákazy," informoval prostredníctvom tlačovej správy Daniel Hrežík z ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka s tým, že agrorezort bude o vývoji nákazy aktuálne informovať.

MIMORIADNA SPRÁVA Na Slovensku
Zdroj: thinkstock.com

Africký mor predstavuje vážnu hrozbu pre celý priemysel s ošípanými. Je to vysoko nákazlivá vírusová choroba domácich svíň, európskych diviakov, amerických diviakov a prasiat bradavičnatých.


Galéria

Ilustračné foto Africký mor ošípaných potvrdený Africký mor ošípaných potvrdený

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články