Streda, 14. apríl 2021. Meniny má Justína, zajtra Fedor.

Učitelia by mali ísť do dôchodku skôr a s lepšou penziou

21.10.2007 10:32

BRATISLAVA - Učitelia by mali skôr odchádzať do dôchodku a mali by mať atraktívnejšie penzie. Školskí odborári by to chceli presadiť v rámci školskej reformy. Predseda školských odborárov Ján Gašperan pre agentúru SITA povedal, že učitelia si zaslúžia takéto výhody.


"Psychické i fyzické zaťaženie je momentálne na školách také vysoké, že kto neskúsil učiť, kto s deťmi nepracuje, možno to nevie, ale nech skúsi a uvidí, že je to naozaj tak," uviedol Gašperan. Odborári chcú, aby sa v novom školskom zákone stanovilo, že dôchodky učiteľov sa upravia osobitným spôsobom. Získa sa tak čas na to, aby sa viedli rokovania a stihol sa urobiť výskum o zdravotnom stave učiteľov, z ktorého by sa malo vychádzať pri stanovovaní nových podmienok.

Výskum uskutočnia školskí odborári, podľa Gašperana potrvá minimálne rok a nebude jednoduchou záležitosťou. Vyberú si vzorku učiteľov z materských, základných i stredných škôl. Spoluprácu plánujú so Slovenskou akadémiou vied a zdravotníckymi zariadeniami. Gašperan sa domnieva, že učitelia odchádzajú do dôchodku vo veku 62 rokov v zlom zdravotnom stave. Podľa neho na znížení veku odchodu do dôchodku budú trvať, "ak sa naozaj zistí, že práca učiteľov je taká náročná, že vek 62 rokov nie je vhodný na to, aby robili v školách". Gašperan nechcel odhadnúť, koľko rokov by sa im malo odpustiť, keďže ešte nemá v rukách výsledky prieskumu.

Gašperan očakáva, že sa potvrdí to, čo napríklad v Spojených štátoch, kde učitelia majú jednoduchší skorší odchod do penzie pre podlomené zdravie. Ak majú 55 rokov a odpracovali určitý počet rokov v školstve, dostanú 75 percent dôchodku. Neodpočítava sa im za každý neodpracovaný rok šesť percent z penzie. Gašperan tvrdí, že spokojne odchádzajú predčasne do penzie, pretože mávajú dôchodky vo výške 4000 dolárov. Šéf školských odborov si myslí, že u nás dôchodcovia - učitelia sú bežným javom, pretože "dôchodok im jednoducho nepostačuje".

Podľa Gašperana vďaka pripomienkam odborárov sa dostala do návrhu legislatívneho zámeru zákona o postavení pedagogických zamestnancov lepšia zdravotná a sociálna starostlivosť o učiteľov. Návrhom sa v stredu zaoberala vláda, ktorá ho schválila. Počíta sa s tým, že učitelia by chodili po pätnástich rokoch pedagogickej praxe na pravidelné rekondičné pobyty.

Zdravie pedagogických zamestnancov má pomôcť chrániť aj vakcína proti chrípke a hepatitíde typu A, ktorú by dostávali zadarmo. Učiteľom by sa po novom mali zmierniť finančné straty, pokiaľ sú práceneschopní. Mal by sa im poskytovať príplatok k nemocenskej na vyrovnanie platu pri pracovnej neschopnosti. Ak sa pedagógovia rozhodnú doplniť si vzdelanie, mali by získať pracovné voľno s náhradou platu za sedem pracovných dní v jednom školskom roku. Pedagogickým zamestnancom by malo byť garantované bezplatné psychologické poradenstvo a tréning ako prevencia pred nárastom agresie a násilia v školách a školských zariadeniach.

Podľa vládou schváleného materiálu platy učiteľov by mali do roku 2013 dosahovať najmenej 1,4-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Gašperan tvrdí, že na budúci rok priemerný plat pedagogických zamestnancov by mal byť 21 300 korún. Ich cieľom je, aby platy učiteľov predstavovali 1,2 až 1,6 násobok priemerného platu v národnom hospodárstve od januára 2009. Kolektívna zmluva vyššieho stupňa, ktorú tento týždeň podpísala vláda s odbormi a samosprávou, zaručuje učiteľom nárast platov od januára o 1000 až 1300 korún v porovnaní s týmto rokom.

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články