Utorok, 19. október 2021. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

V Košiciach majú nový unikát: FOTO Ojedinelá vec na Slovensku prilákala aj známe tváre

Lavička Václava Havla
Lavička Václava Havla
Zdroj: Miro Vacula
09.06.2018 10:00

KOŠICE - Historicky prvá Lavička Václava Havla na Slovensku bola odhalená v Košiciach. Je súčasťou nového projektu Rezidencia pri Radnici v centre mesta.


Lavičku si osobne vyskúšali bývalí prezidenti, exprezident SR Rudolf Schuster a poľský exprezident Lech Walesa. Posedeli si na nej aj bývalí ministri kultúry a zahraničných vecí Českej republiky Daniel Herman a Karel Schwarzenberg. Za Košice sa potom prihovoril úradujúci viceprimátor Martin Petruško.

V Košiciach majú nový
Zdroj: Miro Vacula

Lavička Václava Havla v symbolickej podobe dvoch kresielok a guľatého stolíku pod lipou je významnou poctou pamiatke posledného prezidenta Československa a prvého prezidenta slobodnej Českej republiky a demokratickým hodnotám, ktoré osobne reprezentoval. Umelecké dielo vytvoril blízky priateľ prezidenta Havla, Bořek Šípek.

V Košiciach majú nový
Zdroj: Miro Vacula

„Všade na svete slúži Lavička Václava Havla ako miesto vyzývajúce k posadeniu sa a k premýšľaniu, k nadväzovaniu nových kontaktov, k rozvíjaniu dialógu či k načúvaniu myšlienok druhých. Miesta tak symbolizujú otvorenosť demokracie. Všetky tieto atribúty sú blízke našej spoločnosti a veľmi si vážime všetkých hrdinov, ktorí sa o demokraciu zaslúžili. Zvlášť v dnešnej dobe, kedy sa téma nedotknuteľnosti demokracie stáva opäť aktuálnou,“ hovorí Ján Horváth, predseda predstavenstva spoločnosti VSH development, ktorá v rámci revitalizácie centra Košíc vytvorila historicky prvú Lavičku Václava Havla pre Slovensko.


Galéria

Lavička Václava Havla

Nástroje k článkuZDROJ: mik
FOTO: Miro Vacula

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články