°C

Sobota, 6. jún 2020. Meniny má Norbert, zajtra Róbert.

Je to tu! Meteorológovia zverejnili veľkú predpoveď počasia: Pekelné leto, búrky a možno aj tornádo

Najlepšie bude zrejme pri mori
Najlepšie bude zrejme pri mori
Zdroj: Thinkstock, archív
17.05.2018 15:59

BRATISLAVA - Ak ešte nemáte naplánovanú dovolenku niekde pri mori, teraz je ten správny čas. Leto sa blíži neuveriteľnou rýchlosťou a teploty sa šplhajú smerom na hor. Počas prázdninových mesiacov nás však čaká poriadne horúce počasie, ale aj búrky.


Meteorológovia z AccuWeather, ktorí pravidelne robia krátkodobé aj dlhodobé predpovede počasia, zverejnili, aké leto nás tento rok čaká. V niektorých častiach východnej Európy sa zvýši riziko sucha, to znamená, že teplo a sucho môže zvýšiť riziko požiarov a to najmä vo Francúzsku a Nemecku.

Časté budú výskyty búrok, ktoré zase môžu zvýšiť hrozbu záplav v južnom Taliansku a na južnom pobreží Balkánu.

Predpoveď počasia na leto
Zdroj: accuweather.com

Západnú a južnú Európu potrápi teplo

Poriadne horúce počasie meteorológovia očakávahú v júli až v auguste najmä vo Francúzsku a Taliansku, kde sa teploty môžu vyšplhať až do 38 stupňov.

"Existuje obava z dlhodobej vlny horúčav, ktorá by mohla byť nebezpečná pre mladých, ale aj starších ľudí," povedal Alan Reppert, meteorológ z Accuweather. Roys Tyler dodal, že existuje aj obava zo zhoršenej kvality ovzdušia, ktorá bude mať veľký vplyv na starších ľudí a ľudí, ktorí majú zdravotné problémy.

Európu potrápia aj búrky. Tie môžu byť silné, práve pre neprimerané teplo. Najviac by sa ich malo vyskytnúť v Poľsku, Českej republike a Bielorusku. Najsilnejšie búrky môžu spôsobiť aj tornáda a krupobitie. Takéto búrky sa môžu vyskytnúť aj kúsok od nás, vo Viedni. Búrky môžu spôsobiť aj život ohrozujúce bleskové záplavy.

Najintenzívnejšie vlny horúčav budú v južnom Francúzsku, severnom Taliansku a Nemecko. Prúdenie horúceho vzduchu bude mať za následok dlhé úseky nadmerného tepla. Môže ísť dokonca o jedno z najteplejších liet za posledné desaťročie v celej Británii. Rovnako sa zvýši obdobie sucha, čo bude mať vplyv na poľnohospodárstvo.


Galéria

Najlepšie bude zrejme pri Predpoveď počasia na leto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články