°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

MIMORIADNA SITUÁCIA Obrovský požiar vo Vysokých Tatrách: Na miesto dorazila Saková

Vo Vysokých Tatrách vypukol požiar.
Vo Vysokých Tatrách vypukol požiar.
Zdroj: HaZZ
03.05.2018 21:59

VYSOKÉ TATRY - Kvôli štvrtkovému požiaru lesa v ťažko prístupnom teréne vo Vysokých Tatrách museli z turistických chodníkov v Doline Bielej vody evakuovať 800 až 1200 ľudí. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), ktorá na miesto dorazila podvečer, uviedla, že požiar zasiahol približne 30 hektárov lesnej plochy. Hasičom sa zatiaľ darí dostať požiar pod kontrolu, rozhodujúce však budú najbližšie hodiny.


Ide o mimoriadne navštevovanú turistickú oblasť a posledných ľudí sťahujú z turistických chodníkov v tejto chvíli, a to často aj napriek ich nedisciplinovanosti. „Hrozilo im nielen, že by sa dostali blízko do lokality ohrozenej požiarom, ale podstatné je, že tlak stlačil dym dole do doliny, takže by mohlo dôjsť k zadymeniu organizmu,“ upozornila ministerka. 

MIMORIADNA SITUÁCIA Obrovský požiar
Zdroj: FB/Polícia Slovenskej republiky

Pri evakuácii turistov pomáhalo aj 20 horských záchranárov. Podľa šéfa Horskej záchrannej služby Jozefa Janigu prebiehala evakuácia pokojne, ľudí posielali smerom dole z terénu v troch veľkých dolinách.

MIMORIADNA SITUÁCIA Obrovský požiar
Zdroj: HaZZ

„Šlo prevažne o poľských turistov, nevšimli sme si žiadnu paniku ani známky agresivity. Niektorí ľudia však nerešpektovali pokyny, pár skupiniek stále pokračovalo smerom hore alebo šli do lesa. Evakuácia v takomto teréne je veľmi náročná, pretože keď sa tí ľudia rozhodnú, že neodídu, tak ich v lese vieme len veľmi ťažko nájsť,“ zhodnotil Janiga s tým, že na Chate pri Zelenom plese a na Chate Plesnivec ostali ubytovaní hostia a tiež personál.

Kvôli požiaru bolo v lokalite dočasne uzavretých niekoľko turistických trás, jednak kvôli ohrozeniu rozšírenia požiaru, ale aj pre zadymenie. „Chceme poprosiť všetkých návštevníkov, aby rešpektovali pokyny horských záchranárov, hasičov i polície a nechodili do uzavretých miest, aby nekomplikovali prácu jednotlivých zložiek,“ zdôraznil Janiga. 

MIMORIADNA SITUÁCIA Obrovský požiar
Zdroj: HaZZ

Na hasenie požiaru nasadili zhruba 50 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), taktiež modul pozemného hasenia a oheň pomáhajú likvidovať aj dva vrtuľníky. „Podstatné je, ako sa bude vyvíjať počasie v noci, pretože očakávame stúpajúci vietor, ktorý má v noci a počas zajtrajšieho dňa zosilnieť. Snažíme sa, aby sa podarilo dostať oheň pod kontrolu do večera. Nechceme, aby sa ten požiar rozšíril a dostal sa až cez hrebeň, tam by sme zrejme nemohli byť až takí aktívni pri jeho hasení a nedarilo by sa nám ho držať pod kontrolou,“ dodala Saková. 

MIMORIADNA SITUÁCIA Obrovský požiar
Zdroj: HaZZ

Najväčší problém pri hasení je nedostupný terén. „Pokiaľ sa nedostane na miesto ľudská noha a ruka, tak sa nedá úplne uhasiť. Pomocou vodných vakov len tlmíme požiar, takže my musíme nájsť spôsob, ako tú vodu dostať zospodu hore a každý jeden peň a trávu ručne uhasiť. Momentálne sa nám darí požiar lokalizovať, ďalej sa nešíri, nemôžeme však povedať, že je zlikvidovaný, pretože situácia sa môže v priebehu pár minút absolútne zmeniť a začíname odznova,“ objasnil prezident HaZZ Alexander Nejedlý.

MIMORIADNA SITUÁCIA Obrovský požiar
Zdroj: HaZZ

Počas noci budú hasiči požiar len monitorovať, hasenie za tmy v týchto podmienkach a v nedostupnom teréne je podľa neho možné len vo výnimočných prípadoch. „Aj keby sa nám mal ten požiar v noci rozšíriť, nedovolím si poslať tam ľudí, pretože by došlo k obrovskému ohrozeniu ich života a zdravia,“ konštatoval Nejedlý. Požiar lesa v lokalite Kežmarské Žľaby bol nahlásený krátko pred 14. hodinou, hasiči predpokladajú, že najpravdepodobnejšou príčinou jeho vzniku je ľudský faktor, teda otvorený oheň.

MIMORIADNA SITUÁCIA Obrovský požiar
Zdroj: FB/Polícia Slovenskej republiky

Varovanie pre turistov

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Štátne lesy TANAP-u vyzývajú turistov, aby sa vyhli lokalite požiaru, ktorý vypukol vo Vysokých Tatrách. Výstraha platí nielen pre turistov, ale aj pre leteckých športovcov. Požiar Lesov mesta Kežmarok zasiahol plochu v 4. a 5. stupni ochrany prírody.

MIMORIADNA SITUÁCIA Obrovský požiar
Zdroj: HaZZ

HZS v tejto súvislosti upozorňuje návštevníkov na dočasné uzavretie turistických chodníkov: Kežmarská Biela voda – ústie  - Nad Matliarmi, Šalviový prameň – Kovalčíkova poľana - chata pri Zelenom plese, Tatranské Matliare – Veľké Biele pleso a odtiaľ smerom na Chatu Plesnivec. Neprístupná je tiež trasa Čierna voda – Chata Plesnivec, Tatranská Kotlina – Šumivý prameň – Chata Plesnivec, Kežmarské Žľaby – Tatranská Kotlina a tiež Veľké Biele pleso - Kopské sedlo – Zadné Meďodoly.

MIMORIADNA SITUÁCIA Obrovský požiar
Zdroj: HaZZ

MIMORIADNA SITUÁCIA Obrovský požiar
Zdroj: HaZZ


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada
ZDROJ: SITA, TASR
FOTO: HAZZ, FB/Polícia SR,
VIDEO: FB/Prezídium Záchranného a Hasičského zboru

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články