Slovensko naďalej v zajatí chrípkovej epidémie: Chorobnosť sa zvýšila o viac ako desať percent | Topky.sk

°C

Štvrtok, 14. november 2019. Meniny má Irma, zajtra Leopold.

Slovensko naďalej v zajatí chrípkovej epidémie: Chorobnosť sa zvýšila o viac ako desať percent

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
16.02.2018 13:44

BRATISLAVA – Epidémia chrípky na Slovensku naďalej pokračuje. Chorých ľudí u ambulantných lekárov tento týždeň opäť pribudlo. Nahlásili 112.818 akútnych respiračných ochorení (ARO) vrátane chrípky, ktorá potrápila množstvo Slovákov. Tzv. chrípkové prázdniny malo 410 materských, základných a stredných škôl.


Celková chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 10,2 percenta. Najviac chorých bolo v Bratislavskom kraji, najmenej v Banskobystrickom, informoval hlavný hygienik Ján Mikas z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Chrípku a jej podobné ochorenia diagnostikovali lekári u 21.735 ľudí, čo predstavuje 19,3 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Najviac prípadov chrípky bolo v Nitrianskom kraji, najmenej v Košickom. Najčastejšie ochoreli deti vo veku 15 až 19 rokov.

Z dôvodu zvýšeného výskytu ARO bol vydaný, respektíve naďalej platil zákaz návštev v 23 zariadeniach, z toho bolo 19 zdravotníckych zariadení a v štyroch zaradeniach pre seniorov. V 7. kalendárnom týždni boli zaznamenané aj tri prípady ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI). Išlo o 52-ročného muža z Trenčianskeho kraja, 37-ročného muža z Trnavského kraja.

U 35-ročného muža z Bratislavského kraja sa ochorenie skončilo úmrtím a laboratórnym vyšetrením sa u neho potvrdila chrípka B bez bližšej špecifikácie. Od začiatku chrípkovej sezóny 2017/2018 bolo doteraz nahlásených 15 prípadov ochorenia SARI. 

Chrípka zatvorila desiatky škôl v Nitrianskom kraji

Chrípka v Nitrianskom kraji je stále na vzostupe. V priebehu tohto týždňa musel byť kvôli vysokej chorobnosti prerušený vzdelávací proces v jednom liečebno-výchovnom sanatóriu a v 75 materských, základných a stredných školách vo všetkých okresoch regiónu.

Podľa informácií z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nitre, bolo v tomto týždni zaznamenaných celkovo 18.103 akútnych respiračných ochorení. Z tohto počtu šlo v 5382 prípadoch o chrípku a chrípke podobné ochorenia. „Predstavuje to nárast chorobnosti o 7,2 percenta oproti minulému kalendárnemu týždňu," uvádza sa v správe RÚVZ.

Najviac chorých bolo v skupine nula až päťročných detí. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 421 osôb. Z celkového počtu hlásených ochorení bolo 27,5 percenta zápalov prínosových dutín, 27,1 percent zápalov pľúc a 45,4 percenta zápalov stredného ucha. Ochorenia hlásilo 84 percent praktických lekárov pre deti a dorast a 78 percent lekárov pre dospelých.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: pixabay.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články