Malí a strední podnikatelia pozor! Je tu posledná šanca získať štedrú dotáciu | Topky.sk

Nedeľa, 22. júl 2018. Meniny má Magdaléna, zajtra Oľga.

Malí a strední podnikatelia pozor! Je tu posledná šanca získať štedrú dotáciu

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: thinkstock.com
06.11.2017 15:57

BRATISLAVA - Ide o podporu projektov na rozvoj budovania inteligentných miest


To čo v modernom svete už dávno fičí, chceme mať aj u nás na Slovensku. Ide o tzv. Inteligentné mestá (Smart Cities), ktoré využívajú najrôznejšie technologické „vychytávky“ a svojim obyvateľom prinášajú plnohodnotnejší život s čistejším životným prostredím, kvalitnými službami či fungujúcou hromadnou dopravou. Pre rukolapný príklad nemusíme chodiť ďaleko, veď na princípe inteligentného mesta už funguje aj blízka Viedeň, podobne je to aj v Amsterdame, Kodani, Berlíne, Osle alebo Luxemburgu. Tak prečo nemať takto inteligentnú aj Bratislavu, Košice, Žilinu, alebo trebárs aj Kežmarok, jednoducho ktorékoľvek mesto alebo dedinu na Slovenku? Podieľať s na tom môžu aj slovenské firmy a to so štedrou finančnou podporou.

V týchto dňoch sa končí výzva na predkladanie žiadostí na poskytnutie dotácie na podporu projektov pre budovanie takýchto rozumných miest a obcí na Slovensku. Slovenská republika na celú túto aktivitu vyčlenila z vlastných zdrojov jeden milión eur s tým, že druhú značnú časť prostriedkov poskytnú súkromní partneri zo Spojených štátov amerických. Môžeme to teda nazvať, že ide o prvý inovačný slovensko-americký fond, približuje vicepremiér Peter Pellegrini. Projekt zastrešuje práve jeho úrad v spolupráci s americkou neziskovkou Center for Innovative Technology (CIT). Do projektu sa môžu zapojiť už rozbehnuté malé a stredné firmy, ktoré robia napr. v oblasti elektronizácie verejných služieb, manažmente odpadov a regulácie energií, verejného osvetlenia, dopravy či parkovania. Úspešná firma tak bude môcť získať až 115 tisíc eur na podporu svojich aktivít. Viac informácií nájdete tu:

https://www.vicepremier.gov.sk/index.php/investicie/podpora-inovacii/vyzvy-na-prekladanie-ziadosti-o-poskytnutie-dotacie/index.html

Úspešní žiadatelia budú môcť navyše absolvovať aj stáž v Smart City Works IoT Infrastructure Accelerator v USA (tzv. akceleračný program), kde budú môcť dokončiť svoje technologické inovácie.  Smart City Works pomáha novým podnikom a začínajúcim spoločnostiam premeniť nové nápady alebo vynálezy na životaschopné rastúce podniky, ktoré prinášajú riešenia s vysokým výkonom a dosahom, aby boli mestá múdrejšie, bezpečnejšie a odolnejšie. Predpokladá sa, že do roku 2025 bude polovica inteligentných miest v EÚ a USA a to vytvára potenciál aj pre Slovensko.


Nástroje k článkuZDROJ: topky
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články