°C

Sobota, 22. február 2020. Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana.

Stredné školy hlásia podivnú cenzúru webu: Štát blokuje nepohodlných, nemysliteľné!

Zdroj: topky
11.10.2017 17:00

BRATISLAVA - Na stredných školách hlásia podivné internetové praktiky. Štátny web vraj blokuje nepohodlné internetové stránky. Upozornili na to organizátori študentských protikorupčných pochodov. Ani ich stránka totiž nejde načítať.


Údajná cenzúra zasahuje web  www.velkyprotikorupcnypochod.sk, kde študenti informujú o svojich akciách. A nielen ten, má sa týkať aj nepohodlných politických strán, inými slovami - opozičných. Stojí za tým údajne štátom dodávaný internet do škôl pod hlavičkou EDU NET. Organizátorov protikorupčných pochodov na to upozornili sami študenti stredných škôl.

ne

Konkrétne na Priemyselnej strednej škole v Snine sa študentský web nedal zobraziť. "Overilo sa to aj na ďalšej škole v zozname, na Gymnáziu v Snine. Žiadne zariadenie pripojené na tento internet nie je schopné načítať našu stránku, nakoľko je bloknutá," tvrdia organizátori protikorupčných pochodov.

"Je podľa nás nemysliteľné, aby štát takto cenzúroval stránku Veľkého protikorupčného pochodu, študentskej občianskej iniciatívy, a tým zneprístupňoval študentom navštíviť ju. Obsah našej stránky nie je žiadnym spôsobom nevhodný, ani neporušuje akékoľvek štandardy, len sa snaží informovať o našich aktivitách v boji proti korupcii na Slovensku," tvrdia.

Žiaci si tiež všimli, že nie je možné načítať ani niektoré weby politických strán. Ako dôkaz, poslali screenshoty. Stranu SaS a Progresívne Slovensko nešlo načítať, zatiaľ čo strany Smer a SNS načítať išli.

Stredné školy hlásia podivnú
Zdroj: archív

Stredné školy hlásia podivnú
Zdroj: archív

Stredné školy hlásia podivnú
Zdroj: archív

Stredné školy hlásia podivnú
Zdroj: archív

Pýtali sme sa aj ministerstva školstva, ktoré má pod palcom EDU NET. To tvrdí, že stránke velkyprotikorupcnypochod.sk nie je blokovaná. "V závislosti od typu internetového prehliadača je potrebné jednoduchým úkonom povoliť dôveryhodnosť certifikátu pre prístup k danej stránke. V prípade technických problémov je ich potrebné nahlásiť cez helpdesk systém projektu Digitálne učivo na dosah," reagujú z tlačového oddelenia ministerstva školstva.

Podľa rezortu v rámci projektu "Digitálne učivo na dosah" sprístupnenie obsahu podlieha kontrole a je nastavené blokovanie stránok na všetkých úrovniach – učiteľ, žiak, sieť LAN.


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: TMZ
FOTO: SITA/archív

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články