Čarnogurský chváli Fica za zahraničnú politiku | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Čarnogurský chváli Fica za zahraničnú politiku

Jánovi Čarnogurskému sa páči Ficova politika voči Rusku
Jánovi Čarnogurskému sa páči Ficova politika voči Rusku
Zdroj: Nový Čas
24.06.2007 20:13

BRATISLAVA - Zahraničná politika Ficovej vlády je lepšia ako bola za Dzurindu, vyhlásil dnes v relácii Na Telo televízie Markíza prvý predseda KDH, dnes jeho člen Ján Čarnogurský. Páči sa mu Ficova politika voči Rusku.


Slovensko má lepšie predpoklady robiť spojovateľa medzi východom a západom ako naši susedia, preto by malo túto výhodu využiť. Europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová zdôraznila, že Slovensko by si malo v zahraničnej politike osvojiť pozície Európskej únie vrátane výhrad proti Rusku. V zahraničnej politike musí podľa nej zostať etika a morálka.

Čarnogurský sa jednoznačne postavil proti budovaniu americkej protiraketovej obrany v Česku a Poľsku. "Základne sú zlé. Zlé pre Európu. Tieto základne obnovujú rozdelenie Európy," vyhlásil. Sú ďalším porušením sľubov Spojených štátov, že sa nebudú rozširovať vojenské štruktúry v západnej Európe. Nedávajú záruku pre Rusko, že tam nebudú namontované rakety, namierené proti Rusku. Ohrozujú mier v Európe, pretože Ruská federácia sa legitímne môže cítiť ohrozená. Obáva sa, že po Česku a Poľsku bude USA rozširovať vojenskú prítomnosť ďalej, aj na Slovensko.

Beňová súhlasí so slovami premiéra Fica na stretnutí s prezidentom Putinom v Moskve. V Rusku Fico podľa nej vyjadril pozíciu, akú má Európska únia - že Česko a Poľsko mali diskutovať v EÚ. Mali by vystúpiť pred partnermi a jasne zadeklarovať svoje zámery. Myslí si, že USA dostatočne nevysvetlili dôvody na stavbu radaru a raketovej základne v Česku a Poľsku.

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články