Hlasy učiteľov sa rozoznejú aj zajtra: Zapojilo sa už viac ako dvetisíc učiteľov | Topky.sk

Štvrtok, 19. júl 2018. Meniny má Dušana, zajtra Iľja, Eliaš.

Hlasy učiteľov sa rozoznejú aj zajtra: Zapojilo sa už viac ako dvetisíc učiteľov

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: SITA
20.09.2016 18:00

BRATISLAVA - Do stupňovaného štrajku učiteľov, ktorý bude pokračovať v stredu (21.9.), sa plánuje zatiaľ zapojiť 2216 učiteľov na 164 školách. Vyplýva to z údajov na webovej stránke Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU), ktorá štrajk organizuje. V prvý deň štrajku (utorok 13.9.) sa zapojilo 1773 učiteľov zo 106 škôl. Na Slovensku je približne 89.000 učiteľov a viac ako 2900 materských, 2100 základných a 860 stredných škôl.


Počas stredy by sa v školách nemalo učiť prvé dve vyučovacie hodiny. Nespokojní učitelia žiadajú, aby vláda i parlament legislatívnymi opatreniami zabezpečili zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve o 140 eur v tomto roku a o 90 eur od začiatku roka 2017.

Taktiež požadujú, aby bolo prehodnotené kreditné vzdelávanie učiteľov a navýšené rozpočty ministerstiev školstva a vnútra celkovo o 400 miliónov eur na odstránenie rozdielov vo vybavenosti škôl. Ak situácia ostane rovnaká, v štrajku chce ISU pokračovať aj vo štvrtok 29. septembra, kedy by sa nemalo učiť už tri vyučovacie hodiny.

Minister školstva Peter Plavčan v reakcii na avizovaný štrajk učiteľov uviedol, že pedagógom sa od septembra zvyšujú platy. "Prvé dva zákony, ktoré boli schválené v Národnej rade SR, sa týkali školstva a jeden z nich bol práve zvyšovanie platov učiteľov, v ktorom určite chceme pokračovať, pretože to uvádza programové vyhlásenie vlády," povedal uplynulý týždeň.

Plavčan taktiež avizoval, že ho v tomto roku ešte čakajú rokovania s ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer-SD) o zvyšovaní platov učiteľov v roku 2017. K štrajku sa rozhodol nepripojiť Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Nepodporila ho ani Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR).


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články