Kedy Slováci odchádzajú do dôchodku v porovnaní s Európou: Budúci rok zamieša kartami | Topky.sk

Piatok, 20. september 2019. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.

Kedy Slováci odchádzajú do dôchodku v porovnaní s Európou: Budúci rok zamieša kartami

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstockphotos.com
02.09.2016 10:01

BRATISLAVA - Otázka, ktorú riešia nielen mnohí starí ľudia, ale už aj úradníci. Vek odchodu do dôchodku sa vo väčšine európskych krajinách zvyšuje. Priemerný Slovák má oproti iným mužom z krajín EÚ veľkú výhodu. No od roku 2017 prichádza veľká zmena zákona, ktorá vek odchodu do dôchodku ovplyvní.


Slováci patria k tým šťastnejším. Aspoň čo sa týka veku odchodu do dôchodku. V štátoch Európskej únie majú všetci okrem Maďarska, Malty, Francúzska a Lotyšska vyšší vek odchodu mužov do dôchodku. Slovenské ženy v porovnaní s mužmi sú na tom o čosi horšie, keďže veľa štátov má ich vek odchodu do dôchodku nižší ako je na Slovensku. Túto tému vytiahol český premiér Bohuslav Sobotka na svojom Facebooku, ktorý chce spraviť z veku 65 rokov strop odchodu do dôchodku.

Od 1. januára 2017 sa dôchodkový vek určuje s prihliadnutím na priemernú strednú dĺžku života. Znamená to, že vek odchodu do dôchodku sa bude predlžovať postupne o určený počet dní, ktorý sa stanoví každoročne, v závislosti od dynamiky vývinu priemernej strednej dĺžky života spoločnej pre mužov a ženy zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky.

Počet dní, o ktorý sa dôchodkový vek predĺži, určí opatrením Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Prvýkrát bude opatrenie uverejnené v Zbierke zákonov Slovenskej republiky najneskôr do 31. októbra 2016.

Kedy Slováci odchádzajú do
Zdroj: Facebook

Slovenských dôchodcov čaká aj vianočný príspevok

Dôchodcovia, ktorých dôchodok nepresahuje 396,18 eura, by mali aj na konci tohto roka dostať jednorazový príplatok k vianočnému príspevku vo výške 12,74 eura. Nárok na takýto príplatok by mali mať tí dôchodcovia, ktorých dôchodok je do dvojnásobku sumy životného minima, teda do 396,18 eura. Vyplýva to z návrhu zákona z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorý dnes schválila vláda.

Najvyššia suma vianočného príspevku spolu s príplatkom tak má opäť dosiahnuť 100 eur a majú mať na ňu nárok dôchodcovia, ktorých dôchodok je do 198,09 eura. Vianočný príspevok by pritom malo v tomto roku dostať viac ľudí ako vlani. Výška príspevku sa odvíja od priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Na jeho výplatu má nárok každý penzista, ktorého dôchodok, alebo úhrn dôchodkov nepresiahne sumu 529,80 eura. Vlani sa maximálna suma penzie, kedy mal dôchodca nárok na vianočný príspevok, pohybovala na úrovni 514,80 eura.

Nárok na vianočný príspevok bude mať v roku 2016 približne 1,2 milióna dôchodcov. Na jednorazové zvýšenie vianočného príspevku o 12,74 eura by malo mať nárok cca 733.000 dôchodcov. Vianočný príspevok zaviedla prvá vláda premiéra Fica a prvýkrát ho dostali dôchodcovia v decembri 2006. Vypláca ho Sociálna poisťovňa.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: TMZ
FOTO: Thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články