°C

Sobota, 22. február 2020. Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana.

V Bratislave bude pochodovať LGBTI komunita: Chcú podporu pre právne uznanie párov rovnakého pohlavia

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
03.07.2016 14:40

BRATISLAVA - V Bratislave budú 30. júla opäť pochodovať príslušníci LGBTI komunity, a to v rámci podujatia Dúhový PRIDE Bratislava 2016. Ten nadväzuje na kampaň Životné partnerstvo, ktorej odkazom je "Chceme sa brať! Vážne!" Ako ďalej informoval jeden z organizátorov podujatia Róbert Pakan, šiesty ročník festivalu bude na Hviezdoslavovom námestí.


"Pestrofarebná prechádzka centrom Starého mesta tak nadviaže na myšlienku obdobných sprievodov po celom svete, keď sa k LGBTI ľuďom pridávajú ich rodiny, priatelia, kolegovia a známi, aby ich podporili v ich túžbe mať rovnaké šance ako ostatní udržať si zdravie, ísť za svojím šťastím, zarobiť si na živobytie, byť v bezpečí vo svojej krajine a starať sa o tých, ktorých milujú," vysvetlil.

Organizátori podujatia sa tento rok rozhodli priamo ho prepojiť s kampaňou Životné partnerstvo, ktorá predstavuje platformu slovenských mimovládnych organizácií s cieľom získať podporu verejnosti pre právne uznanie párov rovnakého pohlavia a ich rodín. Platforma chce dosiahnuť, by sa životné partnerstvo stalo stabilnou súčasťou rodinného práva a bolo dostupné pre všetky páry bez ohľadu na rodovú identitu či sexuálnu orientáciu ľudí, ktorí ich tvoria.

"Základným motívom kampane je zverejňovanie osobných príbehov, ktoré ponúkajú ľuďom na Slovensku možnosť zamyslieť sa a prehodnotiť ich názory na gejov a lesby. Je načase zviditeľniť páry rovnakého pohlavia žijúce medzi nami, vypočuť ich problémy a presadiť riešenia. Prijatím jediného zákona sa môže vytvoriť nový inštitút pre všetky páry, ktoré dnes manželstvo uzavrieť nemôžu, alebo tak z rozličných dôvodov nechcú urobiť. Nikomu to neublíži, ale niektorým to pomôže," priblížila jedna z organizátoriek podujatia Natália Tomeková. 

Stránka kampane Životné partnerstvo, www.zivotnepartnerstvo.sk, ponúka v tejto chvíli sedem príbehov párov dvojíc rovnakého pohlavia. Dúhový PRIDE Bratislava 2016 má za cieľ okrem podujatia sprístupniť tieto príbehy širokej verejnosti, motivovať viac párov rovnakého pohlavia k otvoreniu sa slovenskej majorite a ukázať, že rodiny dvoch mužov a dvoch žien, či už majú deti alebo nie, prežívajú rovnaké radosti a starosti ako väčšinové rodiny. 

"Láska zohráva kľúčovú úlohu pre šťastný život ľudí bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu. Gejské a lesbické páry zdieľajú rovnaké hodnoty ako ostatné páry, rovnako si cenia svoje rodiny a pomoc svojim blízkym. Chcú povedať pred zákonom "toto je človek, ktorého ľúbim“, osláviť to so svojou rodinou a priateľmi, stáť vedľa seba v dobrom i zlom, spoločne zostarnúť a dôstojne dožiť," popísal na záver Martin Macko z Iniciatívy Inakosť cieľ tohtoročného podujatia. 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články