Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

Veterinári vyhlásili mimoriadne núdzové opatrenia v prípade epidémie kliešťovej encefalitídy

Jozef Bíreš, šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Zobraziť galériu (2)
Jozef Bíreš, šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Slovenské úrady v prípade kliešťovej encefalitídy nezaháľajú. Po tom, čo sa objavili takmer tri desiatky nakazení tohto nebezpečného vírusu, vydali mimoriadne núdzové opatrenia. Rozhodli o tom včera.

Veterinárna a potravinová správa včera vyhlásila mimoriadne núdzové opatrenia. Robí tak na základe vyše dvadsiatky prípadov v prípade epidémie kliešťovej encefalitídy. "Všetkým chovateľom oviec a kôz na pastve, ktorí uvádzajú na trh nepasterizované surové ovčie mlieko a nepasterizované mlieko z kôz určené na ľudskú spotrebu alebo ho spracúvajú alebo ho dodávajú na výrobky vyrobené, so surovým ovčím alebo kozím mliekom, ktorých výrobný proces nezahŕňa tepelné ošetrnie pasterizáciou: neuvádzať na trh, bez pasterizácie surové kozie mlieko a surové ovčie mlieko a výrobky z neho bez pasterizácie....ak sa v úradne odobratej vzorke potvrdí laboratórnym vyšetrením, prítomnosť RNA vírusu kliešťovej encefalitídy."

Výstrahu vydali práve z dôvodu, že pacienti nakazení týmto vírusom uvádzali konzumáciu ovčieho alebo kozieho mlieka. Nariadil ho hlavný veterinárny lekár Slovenskej republiky.

Až 27 nakazených na východe Slovenska

Počet hospitalizovaných v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach v dôsledku lokálnej epidémie kliešťovej encefalitídy mierne stúpol. Predvčera o tom informovala hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová. Pacienti sa mali nakaziť konzumáciou ovčieho syra. "Doposiaľ sme na Klinike infektológie a cestovnej medicíny (KICM) UNLP hospitalizovali spolu 27 nakazených pacientov, ďalších piatich sledujeme ambulantne, s podozrením na toto vírusové ochorenie," spresnila Šustová.

V utorok (31.5.) ich ležalo v nemocnici 24. Počet prípadov nemusí byť podľa jej slov definitívny vzhľadom na to, že inkubačná doba ochorenia stále plynie. "Dnes (včera - pozn. red.) prepúšťame domov štyroch pacientov, dvaja boli prepustení v pondelok (30.5.), jeden v utorok (31.5.). Doteraz bolo spolu prepustených sedem pacientov do domácej liečby," skonštatovala hovorkyňa nemocnice.

Ochorenie prebieha v dvoch vlnách

Ochorenie má štandardný priebeh, komplikácie sa doposiaľ neobjavili ani u jedného z pacientov. "Podáva sa im symptomatická liečba. Konkrétne sú to lieky, ktoré tlmia zápal v centrálnom nervovom systéme a podávame aj lieky na zníženie tlaku v lebke," priblížila Šustová.

Ochorenie prebieha v dvoch vlnách. Prvá vyzerá ako ľahká chrípka, vrátane nechutenstva i črevných ťažkostí, ktorej priebeh sa po troch, štyroch dňoch zmierni a nastáva bezpríznaková fáza, ktorá môže trvať až 20 dní. "Potom však prudko nastúpi druhá podstatná fáza choroby - vysoká teplota, úporné bolesti hlavy, vracanie, svetloplachosť, stuhnutie šije a ďalšie príznaky charakteristické pre postihnutie centrálneho nervového systému. Jednou z najzávažnejších komplikácií je zápalové infekčné ochorenie blanitých obalov mozgu. Môže mať trvalé následky ako obrna, chronické bolesti hlavy či poruchy koncentrácie, výnimočne sa môže skončiť smrťou," dodala Šustová.

KICM ročne eviduje v priemere šesť prípadov kliešťovej encefalitídy. Takýto hromadný výskyt kliešťovej encefalitídy klinika nezaznamenala za posledných päť rokov.

Viac o téme: EncefalitídaEpidémiaVeterináriKošiceÚVZ
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu