°C

Štvrtok, 2. júl 2020. Meniny má Berta, zajtra Miloslav.

Riaditeľa bratislavskej nemocnice chcú odvolať: Aktivistov rozhnevalo parkovné

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Bleskovky.sk
20.04.2016 18:05

BRATISLAVA - Aktivisti proti spoplatneniu parkovísk pred nemocnicami chcú, aby bol odvolaný z funkcie generálneho riaditeľa Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) Miroslav Bdžoch. Povedal to novinárom po rokovaní na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR Miroslav Kollár z občianskej iniciatívy Hlas občanov Slovenska.


"Sme presvedčení, že parkoviská nie sú cirkusy alebo nejaké obchodné centrá, ale parkoviská sú pre občana, pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti," konštatoval. Aktivisti začiatkom tohto mesiaca oslovili listom ministra zdravotníctva SR Tomáša Druckera, v ktorom mu objasnili celú situáciu. "Pred viac ako dvoma rokmi sa občianski aktivisti pripojili k nesúhlasu zdravotníckych pracovníkov s uzatvorením nevýhodnej zmluvy medzi riaditeľstvom UNB a koncesionárom ZIPP-S o spoplatnení parkovísk pred nemocnicami v Ružinove a na Antolskej, ktorá bola podpísaná v decembri 2011. Režim plateného parkoviska sa začal v decembri 2013," píše sa v liste. 

Parkoviská pri nemocniciach boli podľa aktivistov budované ako súčasť dostupnej a bezplatnej zdravotnej starostlivosti, ktorú garantuje Ústava SR. V rámci informačnej kampane "HORE rampy BEZ platenia“ sa uskutočnili demonštrácie na parkoviskách pred nemocnicami v Bratislave, Dunajskej Strede, Trnave a Nitre. "Boli sme aj iniciátormi návrhu novely zákona predloženej do Národnej rady SR v roku 2015 na plošné riešenie bezplatného parkovania pred verejnými nemocnicami na Slovensku. V záujme riešenia predmetnej kauzy sme absolvovali viaceré stretnutia s predstaviteľmi územnej samosprávy mestskej časti Petržalky a mesta Bratislavy, tiež riaditeľom UNB a ministerkou zdravotníctva SR," vysvetlili aktivisti v liste. 

Výsledkom spolupráce s Mestskou časťou Petržalka, magistrátom Bratislavy a poslancami, bolo iniciované predbežné opatrenie na ukončenie režimu plateného parkoviska. Zrušiť poplatky za parkovanie sa podarilo v prípade parkoviska nemocnice na Antolskej. "Ale nie nadlho. Na základe odvolania riaditeľa UNB, Krajský súd Bratislava zrušil predbežné opatrenie a v Petržalke opäť funguje režim plateného parkoviska," upozornili aktivisti. 

Platenie pacientov za parkovanie považujú za neetické

Občianski aktivisti požadujú, aby sa vo verejných nemocniciach, ktoré priamo prevádzkujú platené parkoviská, ukončil výber poplatkov za parkovanie. "Zneužívať ľudí, ktorí idú za zdravotnou starostlivosťou, je neetické," poznamenal Kollár. V záujme plošného riešenia bezplatného parkovania pred verejnými nemocnicami na Slovensku by sa mal predložiť do NR SR vládny návrh novely zákona. Ako povedal novinárom Kollár, ministerstvo zdravotníctva si vyžiadalo ďalšie podklady k téme. "Ubezpečili nás v tom, že budú konať rozhodne, dôsledne na základe argumentov," uzavrel. 

UNB situáciu okolo parkovania komentovala tým, že poplatky za parkovanie vyberá koncesionár na základe koncesnej zmluvy uzavretej v decembri 2011 predchádzajúcim vedením. "Súčasné vedenie vykonalo opakované právne kroky v záujme zrušenia zmluvy smerom k prokuratúre i Úradu pre verejné obstarávanie. Uvedené inštitúcie potvrdili platnosť zmluvy," píše sa v reakcii nemocnice. V súčasnosti sa však UNB, vzhľadom na prebiehajúce súdne konanie, bližšie vyjadrovať k otázkam výberu poplatkov za parkovanie do právoplatného rozhodnutia súdu vyjadrovať nechce.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články