°C

Nedeľa, 29. november 2020. Meniny má Vratko, zajtra Ondrej, Andrej.

Koniec štrajku? Sestry súhlasia s návratom do nemocníc, majú však podmienky

Vedenie sesterských odborov súhlasilo s návrhom premiéra
Vedenie sesterských odborov súhlasilo s návrhom premiéra
Zdroj: SITA
05.02.2016 17:23

BRATISLAVA - Sestry a pôrodné asistentky súhlasia s návrhom premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby sa sestry vo výpovediach vrátili naspäť do práce.


Garantovať im to má písomne. Povedala to dnes na brífingu v Bratislave šéfka sesterských odborov Monika Kavecká. Podmienky sa podľa nej budú týkať len sestier, ktoré sú k dnešnému dňu vo výpovediach. Medzi nimi má byť napríklad pracovná zmluva na dobu neurčitú s uvedením miesta pracoviska a na pôvodnú pracovnú pozíciu. Žiadajú tiež dodržiavanie personálnych normatívov vo všetkých nemocniciach a garanciu vyšších platov, ako im priniesol od tohto roku nový zákon.

Sestry vyzvali premiéra, aby sa v čo najkratšom čase začali rokovania o konkrétnych podmienkach návratu sestier v nemocniciach v Prešove, Žiline, Trnave, Trenčíne, Martine, Trstenej, Dolnom Kubíne, Čadci, Bojniciach a Košiciach. "Zástupkyne sestier sú pripravené na rokovania aj počas víkendu," podotkla Kavecká. Sestry sa podľa nej do nemocníc nevrátia bez toho, aby mali podpísané pracovné zmluvy s dohodami.

Kavecká nevedela presne povedať, čo bude so sestrami, ktoré už nemocnice začali prijímať namiesto tých vo výpovedi. Myslí si však, že vzhľadom na "súčasné dodržiavanie personálnych normatívov" bude aj potrebné, aby tam zostali. Sesterské odbory a komora chcú podľa nej len to, aby boli sestry v zamestnaní spokojné.

Premiér dnes vyzval sestry, aby sa vrátili naspäť k pacientom. Podľa jeho slov by to ľudsky privítal. "Ak prídu naspäť, aj tie dni, ktoré nie sú v zamestnaní, by im boli preplatené. Jednoducho, ako keby sa nič nestalo. Budú pokračovať ďalej v práci," uviedol.

Do žilinskej nemocnice sa už vrátili desiatky sestier

Naspäť do zamestnania nastupuje v žilinskej nemocnici 28 sestier. Osobne si prevzali nové platové dekréty. Informoval hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla. Zareagovali podľa neho na slová ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD), ktorý bol osobne v nemocnici vo štvrtok (4.2.). Vyzval ich, aby sa o podmienkach práce a platovom dekréte individuálne presvedčili na personálnom oddelení nemocnice. "Minister si veľmi váži rozhodnutie vrátiť sa k pacientom," dodal hovorca. Z nemocnice odišlo 1. februára okolo 170 sestier.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články