Lieky proti horúčke a bolesti museli stiahnuť z trhu: Čo odhalila kontrola? | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

Lieky proti horúčke a bolesti museli stiahnuť z trhu: Čo odhalila kontrola?

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
20.09.2014 19:40

BRATISLAVA – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nariadil stiahnuť z trhu dva lieky, ktoré sa používajú na krátkodobú symptomatickú liečbu miernej až stredne silnej bolesti a horúčky.


Informuje o tom ŠÚKL na svojej oficiálnej internetovej stránke. Ide o liek Tempasa Junior, číslo šarže H01 a Tempasa Baby, číslo šarže H01. Dôvodom stiahnutia je nesúlad so schválenou špecifikáciou v teste na mikrobiologickú čistotu. ŠÚKL nariadil stiahnutie liekov z trhu na základe zistení španielskej liekovej agentúry (AEMPS), ktorá pri rutinnej kontrole kvality liekov s obsahom ibuprofénu pozorovala prekročenie limitov pre niektoré mikroorganizmy v porovnaní so schválenou špecifikáciou.

Aj na Slovensko boli distribuované tieto lieky od španielskeho výrobcu. Hodnoty počtu mikroorganizmov mimo schválených špecifikácií boli potvrdené pri lieku Tempasa Baby. "Zistené prekročenie limitu nepredstavuje zdravotné riziko pre pacientov," deklaruje ŠÚKL s tým, že hoci liek Tempasa Junior spĺňal schválené špecifikácie, preventívne ho nariadil stiahnuť z trhu.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články