Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Poľský turista prišiel pri zostupe v Tatrách o život

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

VYSOKÁ TATRY - Zostup z Prostredného hrotu vo Vysokých Tatrách neprežil vo štvrtok (19. 6.) poľský turista. Horská záchranná služba (HZS) informovala, že žiadosť od trojice poľských turistov prijali v poobedňajších hodinách.

Poliaci bez horolezeckej výstroje a akýchkoľvek poznatkov o teréne, v akom sa práve nachádzajú, zostupovali z Prostredného hrotu smerom do Veľkej Studenej doliny. Počas zostupu zablúdili, jeden z nich išiel vopred, no pri hľadaní správnej cesty sa pravdepodobne pošmykol a padal približne 40 metrov. Zvyšní dvaja ho nasledovali, až kým na teréne nenašli stopy pádu a neuvideli pod sebou nehybné telo kolegu. 

O súčinnosť horskí záchranári požiadali Vrtuľníkovú záchrannú a zdravotnú službu Air-Transport Europe z Popradu, ktorá na mieste nehody vysadila záchranára HZS. Muž však pádom utrpel poranenia nezlučiteľné so životom.

Následne posádka leteckých záchranárov vysadila v oblasti ďalších záchranárov HZS, z ktorých jeden pomáhal s nabalením pozostatkov nebohého a druhý sprevádzal oznamujúcich Poliakov na Hrebienok. Najprv ich však bolo potrebné postupne v evakuačných sedačkách vyslobodiť zo steny až do doliny. Telesné pozostatky 30–ročného poľského turistu transportovali do márnice v Starom Smokovci a odovzdali súdnemu lekárovi a príslušníkom Policajného zboru SR.

Horská záchranná služba neodporúča pohyb v exponovanom a neznačenom teréne osobám, ktoré nedisponujú horolezeckým vybavením, znalosťami terénu a skúsenosťami. Nedodržaním týchto skutočností sa extrémne zvyšuje riziko úrazu či dokonca smrteľnej nehody.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu