Dzurinda: Súčasná vláda nemá jasné zahraničnopolitické priority | Topky.sk

Utorok, 24. september 2019. Meniny má Ľuboš, Ľubor, zajtra Vladislav.

Dzurinda: Súčasná vláda nemá jasné zahraničnopolitické priority

Mikuláš Dzurinda
Mikuláš Dzurinda
19.01.2007 13:40

BRATISLAVA - Slovensko potrebuje nespochybniteľnú a transparentnú alternatívu v zahraničnej politike, súčasná vláda nemá stanovené jasné zahranično-politické priority a koná unáhlene, uviedol na dnešnej tlačovej besede SDKÚ-DS jej predseda Mikuláš Dzurinda. SDKÚ-DS bude presadzovať naše záujmy v oblasti energetiky, delenia kompetencií v Európe a pri udržiavaní dobrých susedských vzťahov.


Ďalšou prioritou strany je spolupráca v rámci Európskej únie, v jej súčasných a budúcich hraniciach a rozvoj transatlantického partnerstva. Zahranično-politickej agende SDKÚ-DS zodpovedá aj plán služobných ciest Mikuláša Dzurindu a podpredsedu strany Eduarda Kukana. Prvú služobnú cestu Dzurinda absolvuje 30. januára do Nemecka, kde ho má prijať kancelárka Angela Merkelová. Okrem iného budú hovoriť aj o jej aktivitách v súvislosti s oživením procesu ratifikácie európskej ústavnej zmluvy. Dzurinda sa bude zaujímať o to, ako chce nemecká kancelárka túto úlohu zvládnuť počas prvého polroku 2007, keď Nemecko bude predsedať Európskej únii.

S Angelou Merkelovou bude Dzurinda hovoriť o rozširovaní EÚ, procese ratifikácie európskej ústavnej zmluvy, rozvoji v juhovýchodnej Európe s dôrazom na problém Kosova, energetickej spolupráci v Európe, jednotnom trhu EÚ a USA, zrušení víz pre nové členské krajiny EÚ a plánuje jej predostrieť svoju predstavu o zvýšení príťažlivosti európskeho projektu pre mladých ľudí. Mnohé témy sa podľa jeho slov nedarí presadzovať, pretože ľudia im nerozumejú, podávame ich ťažkopádne, pripomenul Dzurinda a dodal, že mládež bude garantom toho, že si budeme napokon v EÚ rozumieť.

Mikuláš Dzurinda v apríli navštívi Dolné Rakúsko. Táto cesta bude venovaná regionálnej politike, bude sa hovoriť o prepojení Slovenska a Rakúska diaľničným systémom a taktiež o dostavbe mostov cez rieku Moravu. Dzurinda sa bude podieľať na organizovaní výročnej konferencie Medzinárodného republikánskeho inštitútu. Po prvýkrát sa výročný snem amerických Republikánov uskutoční mimo USA, tentoraz konkrétne na Slovensku, pripomenul predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články