Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

Rezort školstva vytvoril zoznam: Títo absolventi sú žiadaní!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA – Tesár, kachliar, kominár, strechár, chovateľ oviec či rybár. Aj tieto profesie zaradilo ministerstvo školstva na zoznam 39 odborov, ktoré produkujú nedostatok absolventov pre trh práce. Na druhej strane zhrnulo odbory, ktorých absolventi sú prebytoční. Tam zaradilo odbory ako strojárstvo, operátor ekologických zariadení, grafik digitálnych médií, mechanik počítačových sietí či spoločné stravovanie.

V aktuálnom školskom roku študuje v odboroch „nad rozsah potrieb trhu práce“ podľa ministerstva 10.009 žiakov. Na druhej strane odbory s nedostatočným počtom absolventov navštevuje 1868 žiakov. Rezort to uvádza v materiáli, ktorý predložil na stredajšie (8. 1.) rokovanie vlády. Zoznamy už vlani v decembri schválilo ministerstvo školstva pod vedením Dušana Čaploviča (Smer-SD). Vláde predkladá informáciu o ich schválení.

Zoznamy rezort vypracoval na základe zákona o odbornom vzdelávaní a príprave. Na ich príprave spolupracoval s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny, zamestnávateľmi, živnostenskou, priemyselnou, banskou, lesníckou, potravinárskou komorou a školskými odborármi.

„Pri tvorbe Zoznamu študijných odborov a učebných odborov s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu práce boli využité analýzy a prognózy vývoja na trhu práce, ktoré vypracúva Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny,“ uviedlo ministerstvo v materiáli. Pri tvorbe druhého zoznamu autori využili informáciu o uplatnení absolventov stredných škôl, ktorú zverejňuje ministerstvo práce v spolupráci s rezortom školstva dvakrát ročne.

Ministerstvo plánuje financovať výučbu jednotlivých odborov práve podľa toho, na akom zozname sa ocitli. „Predpokladá sa aplikácia od prvého januára 2015 v súvislosti s nadobudnutím účinnosti nového zákona o financovaní škôl a školských zariadení,“ napísal rezort v materiáli. Prípravu novely chce ministerstvo ukončiť v prvom polroku tohto roka.

Podľa zákona o odbornom vzdelávaní samosprávne kraje rozhodujú o tom, koľko tried prvých ročníkov môžu otvoriť jednotlivé stredné školy. Aj pri tomto určovaní majú pomôcť zoznamy odborov. „Ministerstvo školstva bude akceptovať žiadosti o navýšenie počtu tried iba v prípade študijných odborov a učebných odborov, ktoré budú zaradené do zoznamu odborov s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu práce,“ uviedol rezort.

Ministerstvo školstva plánuje zoznamy aktualizovať každý rok podľa meniacich sa potrieb trhu práce a miery nezamestnanosti absolventov.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu