Na Zemplíne sa premnožili komáre, peniaze na postreky stále nedorazili | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Na Zemplíne sa premnožili komáre, peniaze na postreky stále nedorazili

Komáre môžu prenášať rôzne infekcie. Hrozbou sú najmä pre alergikov, ktorých organizmus po poštipnutí môže reagovať mimoriadne prudko.
Komáre môžu prenášať rôzne infekcie. Hrozbou sú najmä pre alergikov, ktorých organizmus po poštipnutí môže reagovať mimoriadne prudko.
11.08.2006 05:39

MALÉ TRAKANY - S miliónmi komárov si už celé mesiace nevedia poradiť na južnom Zemplíne! Dotieravé potvory sa tu premnožili ešte na jar po povodniach, a odvtedy sa ich v povodí Tisy nevedia zbaviť. Peniaze na postreky proti hmyzu vláda síce pre tento región sľúbila, no zostali kdesi na polceste. A tak ľudia bezmocne čakajú, kým ich krvilačné komáre zožerú.


Pri chránenej rezervácii mokradí v povodí Tisy sa vraj už vôbec nedá žiť. „Komáre sa pri Tise premnožili ešte na jar, a doteraz sa ich nevieme zbaviť. Naopak, to najhoršie prišlo len pred mesiacom. Nič proti nim nezaberá, sme už celí doštípaní,“ sťažuje sa Ivan Ivanega z Malých Trakán. „Končí sa Slovensko azda na Záhorí?! Tam sa po povodniach peniaze na postreky našli, no u nás nie!“ dodáva.

Zúfalý je aj starosta Malých Trakán Árpád Petrík. S problémom sa už viackrát obrátil na okresný úrad životného prostredia aj na ministerstvo životného prostredia, no jeho volanie o pomoc zatiaľ nik nevypočul. „Na postreky nám prisľúbili po 500 korún za hektár. Chceli sme nimi zabezpečiť aspoň okolie domov. No napriek uzneseniu vlády, ktorá na postreky uvoľnila vyše 35 miliónov korún, k nám doteraz nedorazila ani koruna!“ dodal starosta. Financie sa vraj „stratili“ niekde medzi ministerstvami financií a životného prostredia... Čakajú kompetentní na to, že tu nebodaj vypukne epidémia?

Nástroje k článku


ZDROJ: Nový Čas

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články