Streda, 17. august 2022. Meniny má Milica, zajtra Elena, Helena.

SME: Hackeri prenikli do počítačovej siete NBÚ

Galéria fotiek (1)

BRATISLAVA - Hackeri prenikli do počítačovej siete Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) a niekoľko dní odtiaľ kopírovali dáta. Informuje o tom dnešné vydanie denníka Sme. Riaditeľ kancelárie NBÚ Ivan Goldschmidt priznal, že išlo o "formu bezpečnostného zlyhania", ale podľa neho neunikli údaje, ktoré podliehajú utajeniu.


Podľa informácií, ktoré denník Sme získal od hackerskej komunity, sa hackeri dostali minulý štvrtok na tri rôzne servery NBÚ, ktoré boli slabo zabezpečené. Cez ne vstúpili do počítačovej siete a získali prístup k rôznym údajom vrátane e-mailovej korešpondencie pracovníkov úradu bez toho, aby o tom prevádzkovateľ serverov vedel. Hackeri tvrdia, že mali úplnú kontrolu nad niektorými počítačmi NBÚ a mohli rozosielať e-mailové správy v mene šéfa či iných kľúčových ľudí úradu a ak by mali viac času, dostali by sa aj do jednotlivých počítačov zamestnancov. Tvrdia, že majú úplný archív vyše 36-tisíc e-mailov z NBÚ, ktoré sa na server ukladali od 15. februára.

Úrad tvrdí, že neunikli utajované skutočnosti a neboli vyzradené dáta súvisiace s bezpečnostnými previerkami. Tie sú totiž uložené na fyzicky oddelených serveroch. Podľa Goldschmidta smerom k NATO a Európskej únii nedošlo k ohrozeniu žiadnych informácií. Zamestnanci NBÚ majú totiž zakázané v e-mailoch písať o utajovaných skutočnostiach, keďže "po ceste môže prísť" k odchyteniu komunikácie.


 
 

Najčítanejšie články