EK kritizuje Slovensko: Je šokujúce ako diskriminujete Rómov! | Topky.sk

Utorok, 19. jún 2018. Meniny má Alfréd, zajtra Valéria.

EK kritizuje Slovensko: Je šokujúce ako diskriminujete Rómov!

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: Miroslav Vacula
29.04.2015 16:49

BRUSEL - Európska komisia (EK) dnes v podobe formálneho oznámenia prijala "tvrdší postoj" voči členským štátom EÚ vrátane Slovenska, ktoré diskriminujú rómske komunity. Túto iniciatívu EK privítali organizácie Amnesty International, Európska sieť proti rasizmu, Európske centrum pre práva Rómov a Nadácia Open Society.


Podľa poverenej riaditeľky Kancelárie AI pre Európske inštitúcie Iverny McGowanovej "je šokujúce", že v súčasnej dobe sú rómske deti na Slovensku systematicky oddeľované od nerómskych a posielané do osobitných škôl.

"Žiadnemu dieťaťu by nikdy nemal byť odoprený rovný prístup k vzdelávaniu, toto je základné ľudské právo," povedala McGowanová.

Viaceré medzinárodné a národné organizácie pôsobiace v oblasti ľudských práv a ochrany občianskej spoločnosti dlhé roky vyzývajú slovenskú vládu, aby pristúpila k riešeniu rozšírených diskriminačných praktík rómskych detí vo vzdelávaní.

Slovenská vláda podľa správy AI odmietla na tieto odporúčania reagovať a argumentovala, že na Slovensku je zaručené rovnaké zaobchádzanie s deťmi v oblasti vzdelávania. Amnesty International však upozorňuje, že realita na slovenských školách je "iný príbeh" a odvoláva sa na prieskumu Rozvojového programu OSN z roku 2012, podľa ktorého viac ako 43 percent Rómov na školách bolo zapísaných v etnicky segregovaných triedach. 

V septembri 2014 Európska komisia začala právne konanie pre proti Českej republike pre porušenie antidiskriminačného zákona EÚ, keď poukázala na diskrimináciu rómskych detí vo vzdelávaní. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Miroslav Vacula

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články