Štvrtok16. máj 2024, meniny má Svetozár, zajtra Gizela

Drucker je odhodlaný urobiť veľkú zmenu: Stop reexportu liekov, do činností chce zapojiť aj opozíciu

Tomáš Drucker
Tomáš Drucker (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Zabrániť reexportu liekov, ktoré sú úplne alebo čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia je cieľom návrhu novely zákona o liekoch, ktorú v závere druhého rokovacieho dňa deviatej schôdze Národnej rady SR predstavil minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Dôvodom prijímania novely sú chýbajúce lieky pre slovenských pacientov.

Len vlani sa zo Slovenska vyviezli lieky asi za 280 miliónov eur. Po novom preto budú môcť tie hradené z verejného zdravotného poistenia vyvážať len ich výrobcovia a držitelia registrácií, nie distribučné firmy. Odhaduje sa, že asi 130 z nich lieky do lekární nedodávalo.

"Nedostupnosť niektorých liekov v Slovenskej republike je závažným problémom. Pacienti sa veľmi často nevedia dostať k svojim liekom, ktoré im boli predpísané ošetrujúcim lekárom. Často pritom ide o lieky, ktoré sú život zachraňujúce," upozornilo v návrhu ministerstvo. Lieky na Slovensku sú po zmenách v roku 2012 jedny z najlacnejších v EÚ, vo väčšine prípadov ide o druhú najnižšiu cenu. "Tým sa lieky, ktoré sú na trhu v SR, stávajú atraktívne pre vývoz do členských štátov EÚ s výrazne vyššou cenou daného lieku," poukázal rezort.

V súčasnosti môže vývoz lieku v prípade nedostatku na domácom trhu zakázať Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Toto opatrenie sa nepáčilo Európskej komisii, ktorá preto začala voči Slovensku právne konanie. So zákazom vývozu už nová legislatíva nepočíta. Kritizované ustanovenie nahrádza nové, podľa ktorého budú môcť lieky vyvážať len ich výrobcovia a držitelia registrácií. Vývoz budú ŠÚKL hlásiť. Regulácia sa má týkať len liekov, ktoré sú úplne alebo čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia.

Distribučné firmy budú tak ako výrobcovia povinné dodávať lieky len do lekární. Pokiaľ ich budú chcieť dodať inej distribučnej firme, budú tak môcť urobiť len vtedy, ak lieky skončia v lekárni. Nové povinnosti dostanú aj lekárne. Po novom nebudú môcť receptové lieky odpredať komukoľvek.

"Spätný predaj lieku bude možný iba tomu držiteľovi povolenia na veľkodistribúciu humánnych liekov, od ktorého lekáreň liek nakúpila," píše sa v návrhu. Lekárne si budú môcť v prípade potreby tiež vymieňať lieky medzi sebou. Ako upozornilo ministerstvo, v lekárňach lieky často vykupujú distribučné firmy a následne ich vyvezú za hranice.

Druckerov návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach má zabezpečiť, aby v dozorných radách zdravotných poisťovní (ZP) mohli po novom sedieť aj zamestnanci Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR a Národnej banky Slovenska (NBS). Priestor majú dostať aj nominanti parlamentnej opozície. Ministerstvo zdravotníctva chce tak umožniť širšie zastúpenie odborníkov v týchto orgánoch. Realizuje sa tým aj jedna z priorít Programového vyhlásenia vlády SR.

Novela mení aj požiadavky na odbornú spôsobilosť osôb navrhovaných za členov jednotlivých orgánov zdravotných poisťovní. Doterajšia prísna definícia mohla podľa rezortu diskvalifikovať šikovných a schopných ľudí so vzdelaním z iných oblastí.

Poslanci prebrali zákony z dielne rezortu zdravotníctva

Poslanci prebrali v závere druhého rokovacieho dňa 9. schôdze parlamentu sériu zákonov z dielne Ministerstva zdravotníctva SR. V prvom čítaní plénum prerokovalo návrh zákona o odberoch a transplantáciách orgánov, tkanív a buniek (transplantačný zákon). Ako uviedla pred časom hovorkyňa rezortu zdravotníctva Stanislava Luptáková, právna úprava má odstrániť problémy s odbermi orgánov, a to predovšetkým tým, že po odbere orgánov nebola doriešená úhrada za prevoz mŕtveho tela z transplantačného centra do miesta pohrebu, v mnohých prípadoch tieto prevozy financovala rodina alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.

Ministerstvo očakáva od legislatívnej úpravy zvýšenie počtu odobratých orgánov a zároveň aj nárast počtu transplantácií. Cieľom návrhu zákona je podľa Luptákovej jednoznačná úprava činností a postupov pri transplantácii orgánov, tkanív a buniek. Podľa ministerstva má sprehľadniť podmienky darcovstva a s tým spojené činnosti. "Taktiež sa upravujú postupy na zaistenie bezpečnosti a kvality pri darcovstve orgánov, tkanív a buniek," doplnila Luptáková. 

Zároveň zákon implementuje smernice EÚ. Určuje tiež postupy pri výmene orgánu, tkaniva a buniek medzi štátmi EÚ a tretími štátmi, teda ich vývoze a dovoze. Zákon chce zadefinovať aj postavenie a úlohy Národnej transplantačnej organizácie pri transplantáciách. "Upravujú sa aj podmienky na zabezpečenie vysledovateľnosti orgánu, tkaniva a buniek a postupy oznamovania závažných nežiaducich udalostí a závažných nežiaducich reakcií. Na zabezpečenie zvýšenia odberov orgánov sa posilňujú úlohy koordinátorov transplantačných centier, ktoré doteraz neboli upravené," dodala Luptáková. 

Viac o téme: ZdravotníctvoLiekyTomáš Drucker
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu