Sobota27. apríl 2024, meniny má Jaroslav, zajtra Jarmila

Nevyhnutná pomoc v boji proti islamistom: Irackí Kurdi začali finálny boj o Kobané

Dym a plamene stúpajú z mesta Kobané na mieste, kde zaujali pozíciu radikáli z islamského štátu.
Dym a plamene stúpajú z mesta Kobané na mieste, kde zaujali pozíciu radikáli z islamského štátu. (Zdroj: SITA)

KOBANÉ - Irackí Kurdi z milícií péšmarga vstúpili dnes do sýrskeho mesta Kobané, aby pomohli jeho obrancom v boji proti sunnitským extrémistom z hnutia Islamský štát (IS). Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že informáciu jej telefonicky potvrdil jeden z členov oddielov péšmarga.

Severosýrske kurdské mesto Kobané obliehajú jednotky extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) už viac ako mesiac. Nálety spojeneckých lietadiel na pozície IS v Kobané a ďalších častiach Sýrie zatiaľ neviedli k prelomeniu blokády mesta. Úlohou príslušníkov péšmarga je pomôcť zastaviť postup IS, ktorý sa vyhráža zmasakrovaním obrancov Kobané.

Turecko sa zdráhalo pripojiť ku koalícii pod vedením USA, bojujúcej proti IS. Avšak pod tlakom západných spojencov turecký prezident Recep Tayyip Erdogan minulú stredu oznámil, že umožní péšmargom prejsť cez Turecko do Kobané. Turecký premiér Ahmet Davutoglu tvrdil, že letecké útoky na pozície IS v okolí Kobané, ktoré trvajú už niekoľko týždňov, nie sú dostatočné na odrazenie militantov.

OSN: Po boku extrémistov bojuje čoraz viac cudzincov 

Záujem zahraničných občanov bojovať pre extrémistickú skupinu Islamský štát (IS) podľa ostatnej správy OSN narástol do "nebývalého rozsahu". Iba za uplynulých niekoľko rokov vycestovalo do Sýrie a Iraku za výcvikom IS až 15.000 zahraničných džihádistov z 80 krajín sveta. S odvolaním sa na správu OSN o tom v piatok informovala agentúra AP a britský denník Guardian. Správu vypracovanú panelom OSN, ktorý monitoruje al-Káidu a Taliban, dostane na posúdenie aj Bezpečnostná rada OSN.

Do krízového regiónu podľa správy cestujú aj extrémisti z bohatých európskych krajín, medzi inými aj z Rakúska, Nemecka, Francúzska, Ruska či Británie. Podľa amerického denníka Washington Post cestuje do Sýrie mesačne viac ako 1000 zahraničných bojovníkov.

Na základe podkladov zo zdieľaných kont na sociálnych sieťach Facebook, Twitter či Google+ sa od roku 2010 počet zahraničných bojovníkov v Iraku a Sýrii v porovnaní s ostatnými 20 rokmi značne zvýšil. Čísla sú niekoľkonásobne vyššie ako tomu bolo počas prvého rozmachu terorizmu v rokoch 1990 až 2010. Prudký nárast počtu sympatizantov a členov radikálnych skupín, predovšetkým IS, naznačuje podľa OSN na pokles popularity teroristického hnutia al-Káida.

Potenciálnych regrútov odstrašovala podľa správy OSN najmä príliš konzervatívna a dogmatická rétorika al-Káidy. IS používa účinnejšie metódy náboru, napríklad sociálne siete. Moderná forma prezentácie oslovila nový typ zahraničných bojovníkov. Práve pre tento čoraz sofistikovanejší spôsob komunikácie naberá IS "kozmopolitný" vzhľad.

Situácia znepokojuje najmä USA, ktoré na pôde Bezpečnostnej rady OSN v septembri presadili rezolúciu zaoberajúcu sa hrozbou rastúceho záujmu cudzincov vstúpiť do teroristických skupín. Rezolúcia žiada od krajín, aby bránili svojim občanom v pridávaní sa k zahraničným extrémistickým organizáciám. USA a viaceré európske krajiny už zaviedli zákony umožňujúce súdiť občanov, ktorí cestujú do rizikových zón práve za týmto účelom.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu