Tony Crabbe sa rozhodol napísať knižku o tom, ako si rozdeliť čas a žiť svoj život tak, aby ľudia boli šťastní, úspešní aj milovaní zároveň. Často v nej vychádza z tézy, že v dnešnom svete je všetkého príliš veľa – povinností, vzťahov, informácií, nárokov, problémov atď. Práve vďaka nej mohol sformulovať základné posolstvo knihy – dnes už nikto nemôže uspieť tým, že bude robiť viac – treba pracovať inak – byť kreatívny, zaujať, mať svoj názor, stratégiu a vlastný prístup.
Prepracovanosť a zaneprázdnenosť – to sú dve vlastnosti, ktorými sa dnešní ľudia radi hrdia. Využívajú ich ako odpoveď na otázku – ako sa máš? Nič nestíhajú a sú na to pyšní, lebo to podľa nich dokazuje, akí sú potrební. Pravdou však je, že to dokazuje akurát to, že nie sú schopní zorganizovať si život.
Všetci lietame od úlohy k úlohe, od detí k partnerom, z práce na nákup, z obchodov do fitka a tak dookola. Tony Crabbe hneď na úvodných stranách knihy zavrhuje multitasking, smartfóny, internet a potrebu byť neustále online.
Je dôležité uvedomiť si, že Prečo nikdy nestíham? nie je kniha o časovom menežmente. Je to kniha, ktorú autor napísal, aby ľuďom ukázal, kde sú ozajstné hodnoty – vo vzťahoch, v rodine, v kreativite, vo voľnom čase či vo venovaní sa záľubám.
A aké tipy na porazenie prepracovanosti teda Tony Crabbe ponúka?
Napríklad:
- nerobiť všetko – vybrať si svoj záujem;
- plno a sústredene sa pohrúžiť na danú činnosť;
- získať kontrolu nad svojím životom;
- vybrať si kvalitu namiesto kvality;
- byť originálny;
- stanoviť si jasné hranice a dodržiavať ich;
- nenechať sa obmedzovať smartfónmi, tabletmi a mailmi;
- mať svoj postoj, vytvoriť si stratégiu a držať sa jej.
Tony Crabbe vo svojej knihe Prečo nikdy nestíham? neponúka návod, ako stíhať, čo najviac. Ponúka nový pohľad na život vo svet, v ktorom je všetkého príliš mnoho. Je len na vás, či si necháte poradiť.