Utorok30. apríl 2024, meniny má Anastázia, zajtra

Kauza uniknutej správy SIS sa dramatizuje, Aláč potvrdil pravosť: Existuje zoznam poslancov, ktorí ju videli

Michal Aláč Zobraziť galériu (3)
Michal Aláč (Zdroj: Topky/Jano Zemiar)

BRATISLAVA - Slovenská informačná služba (SIS) si stojí za informáciami, ktoré zaslala zákonným príjemcom. Údajné zverejnenie správy SIS na verejnosti sa preveruje, tajná služba poskytuje súčinnosť. Vyhlásil to riaditeľ SIS Michal Aláč po skončení parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS. Aláč tvrdí, že SIS informácie získala zákonným spôsobom. Správa, ktorú SIS dala parlamentu, musí byť ešte podľa neho chránená príslušným stupňom utajenia. Na výbore riešili poslanci stretnutie špičiek štátu v budove SIS, ako aj následné zverejnenie údajnej správy SIS.

"Správa nebola odtajnená, ale existuje podozrenie, že sa v mediálnom priestore šíri nejaká písomnosť," povedal Aláč o správe, ktorú počuli poslanci minulý týždeň v pléne Národnej rady (NR) SR. Vyhlásil, že SIS informácie získala a distribuovala zákonným spôsobom. Únik správy je podľa neho príslušný preverovať iný orgán. "Skutočnosť je v štádiu preverovania, či ide o identickú písomnosť," povedal šéf SIS s tým, že tajná služba dodržala všetky opatrenia súvisiace s administratívnou bezpečnosťou.

To, ako zákonní príjemcovia pretavia informácie zo správy do svojich rozhodnutí, je podľa Aláča mimo pôsobnosť SIS. "SIS získala informácie, ktoré sú procesne využiteľné, ale nezískavame dôkazy," dodal. Potvrdil, že predmetom diskusie na výbore bolo aj prípadné odtajnenie správy. "Kým prebiehajú procesy preverovania na príslušných orgánoch, určite je záujem SR na zachovaní stupňa utajenia písomností," povedal novinárom. Dodal, že štátne inštitúcie vo veci konajú aj na základe informácií, ktoré im SIS postúpila. Aláč predpokladá, že keď dospejú k rozhodnutiu, verejnosť sa to dozvie.

Stretnutie špičiek štátu v sídle SIS bolo podľa Aláča legitímne. "SIS posiela príjemcom spravodajské informácie, a keď chce konkrétny príjemca prediskutovať informáciu, z pozície riaditeľa som povinný to s ním prediskutovať, aby náhodou nedošlo k chybnej interpretácii alebo aby niečo nevyznelo inak," ozrejmil. Uistil, že na stretnutí sa neriešili živé kauzy, ale spravodajské informácie. Verejnosť musí podľa neho dôverovať inštitúciám, činnosti orgánov činných v trestnom konaní i SIS. Ak dostane Aláč opäť požiadavku, vyhovie každému, kto bude chcieť spravodajskú informáciu prekonzultovať. Premiér Eduard Heger (OĽANO) minulý týždeň potvrdil, že schôdzku inicioval, a ak to bude potrebné, zvolá podobné stretnutie znova.

O stretnutí najvyšších predstaviteľov štátu v SIS, ktoré bolo 17. mája, rokovali minulý týždeň poslanci na neverejnej mimoriadnej schôdzi. Inicioval ju Smer-SD. V pléne NR SR mal vtedy predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) predniesť správu SIS, ktorá má potvrdzovať existenciu pracovnej skupiny ovplyvňujúcej konania v trestných veciach. Následne mal obsah tejto správy kolovať na verejnosti. Informáciami vyplývajúcimi zo správy SIS sa už zaoberá Úrad inšpekčnej služby.

Mikulec hovorí o porušení ochrany

Každý by si mal byť vedomý dôsledkov v prípade porušenia zákona o ochrane utajovanej skutočnosti. V súvislosti s únikom informácií, ktoré majú súvisieť s prerokovanou správou od SIS o možnom manipulovaní vyšetrovania  závažných káuz, to v stredu po rokovaní vlády uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Roman Mikulec
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Nechcel špekulovať o vierohodnosti a autenticite písomnosti šíriacej sa na internete. Upozornil, že on samotnú správu, ktorú predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) predložil poslancom, nevidel. V prípade vyjadrení, ktoré k správe a informáciám vo virtuálnom prostredí uvádza opozícia, si Mikulec myslí, že „opoziční poslanci predovšetkým rozprávajú vlastné príbehy“.

Možné ovplyvňovanie svedkov a účelovú koordináciu výpovedí kajúcnikov vyšetruje policajná inšpekcia. „Pokiaľ by sa potvrdili podozrenia a ovplyvňovanie vyšetrovaní, samozrejme, nebolo by to dobré, išlo by o vážne pochybenie,“ povedal minister.

Saloň správu SIS čítal

Každá osoba, ktorá videla v budove parlamentu správu Slovenskej informačnej služby (SIS), sa musela podpísať. Oboznamovanie s utajovanými skutočnosťami musí byť zadokumentované. Vyhlásil to predseda parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS Marián Saloň (Smer-SD), ktorý sám do správy nahliadol. Saloň dodal, že údajným únikom správy SIS na verejnosť sa už zaoberá Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave. Podpredseda výboru Gábor Grendel (OĽANO) na margo správy SIS povedal, že prípadné podozrenia treba preveriť. Grendel však nemá informáciu o tom, že by sa niečo tutlalo alebo nevyšetrovalo.

Na výbore riešili poslanci stretnutie špičiek štátu v budove SIS, ako aj následné zverejnenie údajnej správy SIS. Poslanci si správu vypočuli minulý týždeň na mimoriadnej schôdzi. Následne mohli do nej nahliadnuť v určenej miestnosti. Urobil tak aj Saloň s tým, že prítomná bola aj osoba, ktorá mala na neho dozerať. "Pri písomnosti utajovaného charakteru existuje protokol o tom, kto kedy sa s tou písomnosťou oboznámil a musel sa automaticky podpísať," povedal novinárom s tým, že zachytil informáciu o tom, že správu malo vidieť osem poslancov. Nevie, kto okrem neho správu videl.

Grendel do správy nenahliadol

Grendel podľa svojich slov do správy nenahliadol. Ak je správa SIS, ktorú mohli vidieť poslanci, identická s tou, ktorá koluje po internete, musel podľa Grendela zlyhať niekto v budove parlamentu. Nechcel špekulovať, kto mohol správu odfotiť a zverejniť, mohlo ísť podľa neho o poslancov i zamestnancov. "To, či ide o autentický dokument, majú preveriť príslušné orgány," povedal. Ak sa to potvrdí, mali by podľa neho orgány začať stíhanie za ohrozenie utajovanej skutočnosti. Nemyslí si, že je správny postup odtajniť niečo, čo uniklo na verejnosť. "Potom by sa tu mohli hrať každý deň rôzne hry o zverejňovaní utajovaných skutočností," doplnil.

Gábor Grendel a Juraj
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

V súvislosti so samotnou správou SIS Grendel povedal, že ak existujú podozrenia, že orgány činné v trestnom konaní nepostupujú v súlade so zákonom, treba to preveriť. "A ja dnes nemám takú informáciu, že by sa niečo v tomto štáte tutlalo alebo nevyšetrovalo, v tomto som úplne pokojný," dodal. Podstatné pre neho je, aby obsah správy preverili orgány. "Ak má SIS podozrenie, že iné štátne orgány nepostupujú v súlade so zákonom, majú presne stanovené postupy, čo majú urobiť," povedal.

Saloň hovorí, že stretnutie v sídle SIS bolo neštandardné, vzhľadom na zoznam účastníkov sa podľa neho rozprávali o vážnych podozreniach z trestných činov. Upozornil, že tam bol aj riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, ktorého úlohou má byť riešenie trestnej činnosti policajtov.

Viac o téme: únikInformácieSISMIchal Aláč
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu