Predpoveď počasia na budúci týždeň: Pozor na silný vietor, čakajte tieto teploty | Topky.sk

Utorok, 19. jún 2018. Meniny má Alfréd, zajtra Valéria.

Predpoveď počasia na budúci týždeň: Pozor na silný vietor, čakajte tieto teploty

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: TASR
31.01.2016 21:50

BRATISLAVA - Konečne sa oteplí. Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu očakávajú na našom území teplý front. Denné teploty vystúpia cez týždeň až na desať stupňov Celzia. Ale pozor, v pondelok a utorok platia výstrahy pred silným vetrom.


Na hrebeňoch hôr severného a stredného Slovenska bude v najbližších dňoch fúkať silný vietor. Meteorológovia miestami očakávajú výskyt vetra s priemernou rýchlosťou viac ako 70 kilometrov za hodinu. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal na pondelok 1.februára a utorok 2.februára výstrahu 1. a 2. stupňa.

Predpoveď počasia na budúci
Zdroj: Foto: predpovede.sk/SHMÚ

Predpoveď počasia na budúci
Zdroj: Foto: predpovede.sk/SHMÚ

Predpoveď počasia na budúci
Zdroj: Foto: predpovede.sk/SHMÚ

Predpoveď počasia na budúci
Zdroj: Foto: predpovede.sk/SHMÚ

Meteorológovia na hrebeňoch hôr v tejto časti Slovenska, prevažne nad pásmom lesa, očakávajú výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 90 až 115 kilometrov za hodinu. Takáto rýchlosť vetra je podľa SHMÚ v danom ročnom období i oblasti bežná, no môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

O niečo silnejší vietor sa očakáva v najbližších dňoch, na horách v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno. Meteorológovia predpokladajú v polohách nad 1800 metrov výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 115 až 140 kilometrov za hodinu. Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Pre túto oblasť vyhlásil preto SHMÚ na pondelok a utorok výstrahu 2. stupňa.

Predpoveď počasia na budúci týždeň

PONDELOK - Po okraji rozsiahlej tlakovej níže nad severnou Európou v západnom prúdení bude postupovať cez Slovensko teplý front. V noci bude oblačno až zamračené, miestami hmlisto. Postupne od západu na mnohých miestach dážď, dážď so snehom, v polohách nad približne 300 metrov sneženie. Najnižšia nočná teplota +3 až -2 stupne Celzia. Fúkať bude prevažne západný vietor 2 až 7 m/s (5 až 25 km/h), na východe miestami slabý vietor. Na hrebeňoch hôr prudký až búrlivý vietor. Na severe ojedinele tvorba snehových jazykov.

Predpoveď počasia na budúci
Zdroj: Foto: predpovede.sk/SHMÚ

Cez deň bude oblačno až zamračené, miestami hmlisto. Spočiatku na mnohých miestach dážď, dážď so snehom, od približne 300 metrov sneženie. Hranica sneženia sa od západu postupne zvýši na približne 1300 metrov. K večeru ubúdanie zrážok a ojedinele čiastočné zmenšená
oblačnosť. Najvyššia denná teplota bude 2 až 7, na juhozápade miestami okolo 9 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov Celzia. Fúkať bude slabý, v západnej polovici a na Spiši prevažne západný vietor 2 až 8 m/s (5 až 30 km/h). Na hrebeňoch hôr búrlivý vietor až víchrica.

UTOROK - Medzi tlakovou nížou nad Škandináviou a tlakovou výšou nad južnou Európou k nám bude od západu prúdiť teplý vzduch. V noci bude oblačno až zamračené a miestami slabý dážď alebo mrholenie. Cez deň postupne na horách a miestami aj v nižších polohách prevažne polojasno a zrážky už len ojedinele. Nočná teplota bude +5 až 0 stupňov Celzia. Denná teplota 5 až 10, na východe a v južnej polovici stredného Slovenska miestami okolo +3 stupne Celzia. Fúkať bude slabý premenlivý, na severe a západe väčšinou juhozápadný až západný vietor 2 až 6 m/s (5 až 20 km/h). Na horách veterno.

Predpoveď počasia na budúci
Zdroj: Foto: predpovede.sk/SHMÚ

STREDA - Po južnom okraji rozsiahlej tlakové níže so stredom nad Škandináviou k nám od západu postúpi studený front. Bude oblačno až zamračené, hmlisto. Spočiatku ojedinele zmenšená oblačnosť. V noci ojedinele, cez deň na väčšine územia, dážď alebo prehánky, od výšky približne 1000 m sneženie. Nočná teplota 4 až -2 stupne Celzia. Denná teplota bude 3 až 9 stupňov Celzia. Fúkať bude slabý premenlivý, v západnej polovici územia a na severe väčšinou západný vietor 2 až 7 m/s (5 až 25 km/h). Na horách veterno.

Predpoveď počasia na budúci
Zdroj: Foto: predpovede.sk/SHMÚ

ŠTVRTOK - Za studeným frontom sa k nám od západu rozšíri výbežok vyššieho tlaku vzduchu. Súčasne k nám bude vo vyšších vrstvách ovzdušia od severurechodne zasahovať brázda nízkeho tlaku. Bude premenlivá, na severe, prevažne veľká oblačnosť. Miestami, najmä na severe, snehové prehánky, v polohách do 400 metrov väčšinou tekuté zrážky. Nočná teplota bude 3 až -3 stupne Celzia. Denná teplota 4 až 8, na severe okolo 2 stupňov Celzia.

Predpoveď počasia na budúci
Zdroj: Foto: predpovede.sk/SHMÚ

PIATOK - V západnom prúdení postúpi cez strednú Európu smerom na východ teplý front a neskôr k nám bude od juhu zasahovať okraj tlakovej výše. Bude oblačno až zamračené a miestami sneženie, v nížinách aj dážď. Neskôr menej zrážok. Miestami prechodne aj zmenšená oblačnosť. Nočná teplota +1 až -5 stupne Celzia. Denná teplota  bude 1 až 6, na juhozápade miestami okolo 8 stupňov Celzia.

Predpoveď počasia na budúci
Zdroj: Foto: predpovede.sk/SHMÚ


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SHMÚ, miš
FOTO: Archív, predpovede.sk, SHMÚ

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články