Pondelok, 21. máj 2018. Meniny má Zina, zajtra Júlia, Juliána.

Filmoví maniaci, TÚTO VEC o záporných hrdinoch ste si možno doteraz nevšimli

Negatívni filmoví hrdinovia sú častokrát zobrazovaní ako fyzicky neaktraktívni
Negatívni filmoví hrdinovia sú častokrát zobrazovaní ako fyzicky neaktraktívni
19.05.2017 23:05

RÍM - Štúdia Texaskej univerzity publikovaná v časopise Jama Dermatology analyzovala dermatologickú problematiku desiatky záporných hrdinov zo stovky najslávnejších filmových osobností - či už kladných, alebo záporných. Z desiatich ich šesť malo problémy s pokožkou. Autori výskumu však varujú, že spájať dermatologické problémy s predstaviteľmi záporných hrdinov môže prispieť k šíreniu predsudkov voči reálnym osobám, ktoré takýmito problémami trpia.


1. Hannibal Lecter

Protanogista filmu Mlčanie jahniat, ktorého hrá Anthony Hopkins, trpí plešatosťou. 

Filmoví maniaci, TÚTO VEC

2. Darth Vader

Nesmrteľný Darth Vader z Hviezdnych vojen je podľa klasifikácie Amerického filmového inštitútu tretím najslávnejším antagonistom v histórii filmu, po Hannibalovi Lecterovi a Normanovi Batesovi (Psycho). Keď ukáže svoju pravú tvár a sníme si masku, je vidieť, ako jeho predstaviteľ Sebastian Shaw má mnoho zjavných defektov - alopéciu (vypadávanie vlasov), periokulárnu hyperpigmentáciu (čierne očné okolie), hlboké vrásky na tvári a početné jazvy. 

Filmoví maniaci, TÚTO VEC

3. Henry F. Potter

Potter, záporná postava z filmu Život je krásny Franka Capra, ktorého hrá Lionel Barrymore, má takisto len málo vlasov. 

Filmoví maniaci, TÚTO VEC

4. Regan MacNeilová

Nemožno povedať, že protagonistka filmu Exorcista ktorú hrá Linda Blairová, má peknú pleť. Vo chvíľach, keď je posadnutá diablom, trpí hyperpigmentáciou a na lícach má početné jazvy. 

Filmoví maniaci, TÚTO VEC

5. Snehulienka a sedem trpaslíkov

Na zozname nemôže chýbať zlá macocha Snehulienky vo filme Walta Disneyho z roku 1937. Keď sa mení na čarodejnicu, prejaví sa u nej jasná periokulárna hyperpigmentácia, vrásky, bradavice (kožné výrastky spôsobené papilomavírusom) a dokonca zhrubnutie nosa. 

Filmoví maniaci, TÚTO VEC

6. Čarodejnica z krajiny Oz

Aj predstaviteľka nezabudnuteľnej čarodejnice z filmu Čarodejník z krajiny Oz, Margaret Hamiltonová má na tvári početné bradavice. 

Filmoví maniaci, TÚTO VEC

7. Indiana Jones

Podobne aj protagonista filmu Dobyvatelia stratenej archy z roku 1981 má na tvári jazvy. Ako zdôraznili autori štúdie, kladní hrdinovia majú oveľa jemnejšie a kratšie vrásky než tí záporní. 

8. Rick Blaine

Slávna je jazva na hornej pere Humpreyho Bogarta, ktorý okrem iného stvárnil hlavnú postavu filmu Casablanca z roku 1942. Stala sa poznávacím znamením herca, spôsobila u neho charakteristický rečový prejav a nezameniteľný zovretý úsmev. 

Filmoví maniaci, TÚTO VEC


Galéria

Negatívni filmoví hrdinovia sú

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, np
FOTO: Youtube/Movieclips.com, TASR/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články