WASHINGTON - Spojené štáty začali v súvislosti so šíriacou sa črevnou nákazou kontrolovať všetky uhorky, šaláty a rajčiny dovážané z Nemecka a Španielska. Reagujú tak na vzrastajúci počet prípadov Európanov nakazených vírusom E. coli (Escherichia coli), informovali v piatok tamojšie úrady.
Na starom kontinente zatiaľ ochoreniu podľahlo 19 osôb a ďalšie tisícky sú nakazené. USA medzitým zaznamenali prvých šesť prípadov s podozrením na infikovanie črevnou baktériou.
Podľa šéfa amerického Úradu pre potraviny a lieky (FDA) Davida Eldera dodávky zeleniny v USA "nie sú ohrozené". "FDA však ako preventívne opatrenie zaviedla kontroly dovážaného tovaru," informoval a dodal, že ide predovšetkým o španielske a nemecké uhorky, rajčiny a šalát. Elder ale poznamenal, že USA dovážajú z oboch európskych krajín len relatívne malé množstvo inkriminovanej zeleniny, ktoré tvorí asi 0,2 percenta na celkovej spotrebe v krajine.
Európska únia krátko predtým v piatok s odvolaním sa na svoje laboratóriá informovala, že sa nepodarilo potvrdiť hypotézu i spojitosti medzi nákazou a kontamináciou zeleniny. Strach Európanov z konzumácie domácej zeleniny je tak podľa Bruselu neopodstatnený.
Črevná nákaza sa v súčasnosti dokázateľne rozšírila už do 12 členských štátov únie a počet jej obetí v piatok stúpol na 19. Spočiatku sa predpokladalo, že jej zdrojom sú čerstvé uhorky zo Španielska, to sa však nepotvrdilo. Na šíriacu sa infekciu zareagovali už viaceré štáty zákazom dovozu európskej zeleniny, medzi nimi napríklad Rusko alebo Libanon.