ŠTRASBURG/BRATISLAVA – Slovensko čaká počas predsedníctva v Rade EÚ kontroverzná diskusia.
"Samozrejme sme sa nevyhli otázkam migrácie, kde som informoval o tom, že Slovenská republika odmieta trvalý systém prerozdeľovania, ale zároveň ako predsednícka krajina samozrejme umožníme diskusiu medzi členskými štátmi. Otvorene som hovoril o tom, že to bude kontroverzná diskusia,“ povedal dnes po predstavení priorít na konferencii predsedov výborov Európskeho parlamentu Ivan Korčok, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a zároveň splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ.
Ako uviedol, každé predsedníctvo predstupuje pred konferenciu všetkých predsedov výborov Európskeho parlamentu, kde predstavuje svoje priority. Korčok v rámci úvodného slova predniesol štyri veľké tematické bloky, ktorým sa chce venovať slovenské predsedníctvo. "Musím povedať, že to bola veľmi otvorená hodinová diskusia, kde prichádzali pomerne detailné otázky, ktoré sa týkali takých oblastí, akými sú vnútorný trh, kohézna politika, otázky medzinárodného obchodu, skrátka to, čo pre slovenské predsedníctvo a Európsky parlament v nadchádzajúcom období bude dôležité," dodal.
Počas slovenského predsedníctva sa uskutoční sedem plenárnych zasadnutí Európskeho parlamentu a štátny tajomník bude zastupovať Slovenskú republiku vo vzťahu k Európskemu parlamentu ako delegovaný minister. Podľa jeho slov ho slovenská vláda týmto postom poverila, aby zastupoval Radu Európskej únie, resp. 28 členských štátov pred Európskym parlamentom.
"Európsky parlament je hlavná inštitúcia, s ktorou potrebujeme dosiahnuť dohody o legislatíve a zároveň v pléne Európskeho parlamentu sa konajú rozpravy k jednotlivým témam agendy alebo aj k legislatíve a tam vždy zastupuje predsednícku krajinu jedna osoba. Takže bol vytvorený takýto post, ktorý má mandát voči inštitúciám EÚ počas nášho predsedníctva,“ dodal Korčok. Zároveň pripomenul, že po prijatí Lisabonskej zmluvy sa posilnilo postavenie Európskeho parlamentu. Pre predsednícku krajinu z toho vyplýva povinnosť viesť s ním intenzívny politický dialóg aj nad rámec štandardného procesu prijímania európskej legislatívy.