Piatok, 27. apríl 2018. Meniny má Jaroslav, zajtra Jarmila.

Smer nespravil v zdravotníctve nič: Zvládol len predražené CT-čko, tvrdí expert KDH

Marian Faktor
Marian Faktor
30.01.2016 12:05

BRATISLAVA - Smer-SD štyri roky vládnutia v zdravotníctve podľa experta KDH pre zdravotníctvo Mariana Faktora premrhal.


"Jednofarebná vláda svoju politickú silu vôbec nevyužila na potrebné zmeny v zdravotníctve - na posilnenie postavenia pacienta. Nedokázala ani len pokračovať v rozbehnutých zmenách z obdobia vlády Ivety Radičovej. Boj s korupciou nenadviazal na našu snahu. Naopak, kauzy, ako boli pochybné zmluvy, CT, či predražená strava od luxemburských schránok, Smer reálne neriešil, len zahmlieval a hral do stratena," skonštatoval.

Napriek tomu, kritizoval ďalej, že Smer mal možnosť, neprijal ani opatrenia, na ktorých je široká zhoda ako eHealth, spravodlivé financovanie nemocníc cez DRG a výstavba novej nemocnice. Všetko sa odložilo za horizont volieb. Podľa neho Smer-SD zmeškal tiež príležitosť posilniť práva a postavenie pacienta definovaním nároku na zdravotnú starostlivosť. Situáciu mal, naopak, zhoršiť, zákazom poplatkov, ktorý v praxi nefunguje a spôsobil chaos.

"Z rečí o boji so zadlžovaním nemocníc napokon nebolo nič. Nemocnice sa zadlžovali veselo ďalej a dlh sa potom, čo vláda Ivety Radičovej nemocnice oddlžila, opäť blíži k 500 miliónom eur," poukázal Faktor. Upozornil, že jednou z kľúčových vecí nového ministra bude preto pripraviť funkčný plán na zastavenie zadlžovania. "A bude musieť mať veľmi dobrý plán, pretože musí presvedčiť vládu, že ide naozaj o posledné oddlženie," podotkol.

Príkladom premrhanej príležitosti má byť elektronizácia zdravotníctva, ktorá by systému ušetrila desiatky miliónov eur. "Nezavedenie e-healthu do praxe je zlyhaním ministerstva zdravotníctva. Sám som podobný systém v súkromnom sektore zavádzal a zvládli sme to za rok a necelé tri milióny eur. Ten štátny stál už 50 miliónov eur a každý rok nás stojí ďalších desať miliónov eur. Jeho bodkou mal byť nákup duplicitných kartičiek poistenca za 20 miliónov eur," povedal Faktor.

Úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti sa podľa jeho slov zlepšuje iba individuálne. "Sú prípady, keď nemocnice, lekári a iní poskytovatelia sa snažia a úroveň držia, alebo aj zlepšujú. Ale je to nie vďaka, ale napriek celkovému smerovaniu slovenského zdravotníctva," poznamenal. Myslí si však, že všeobecne sa úroveň zdravotnej starostlivosti za posledné roky výrazne zhoršila, čo má potvrdzovať aj aktuálny rebríček EHCI - hodnotenie zdravotných systémov z pohľadu pacienta.

"Z neho vyplýva, že úroveň zdravotnej starostlivosti od roku 2012, teda prakticky celé toto volebné obdobie, klesá. Kým vtedy sme boli hodnotení podobne ako susedná Česká republika, dnes sú oni na 13. mieste a my na 24. mieste. Takže kritika Smeru na adresu opozície, ale aj tretích strán, ako je cirkev, že ide o politikárčenie, je klamanie ľudí na Slovensku. Subjektívne skúsenosti pacientov, zdravotníkov, ale aj nezávislé hodnotenia sú toho dôkazom," zhodnotil.

Pozitívne vníma, že vláda aspoň zaviedla do praxe prerozdeľovací mechanizmus medzi poisťovňami, ktorý bol pripravený za Radičovej vlády. "Istý náznak snahy je aj prijatie stratégie rozvoja slovenského zdravotníctva. Problém je, že k nej vláda už neprijala konkrétne opatrenia na jej naplnenie. Určite dobrou správou je aj to, že sa pokračovalo v referencovaní cien liekov, na druhej strane sa mu nepodarilo zabezpečiť dostupnosť liekov pre slovenského pacienta. Treba povedať, že posun vpred je aj rezidenčný program pre praktických lekárov. A hoci celkovo obnova nemocníc bola opäť nezvládnutá, v Bratislave pribudla aspoň nová nemocnica sv. Michala," zhrnul Faktor.

KDH Ficovi prekáža, lebo sa vzoprelo okrádaniu ľudí

Robertovi Ficovi KDH podľa predsedu hnutia Jána Figeľa prekáža, lebo sa vzoprelo okrádaniu ľudí a živnostníkov pri výstavbe diaľnic, v zdravotníctve a pri verejnom obstarávaní. Ako povedal dnes Figeľ pre agentúru SITA v reakcii na slová Fica, že KDH ma v DNA rozbíjanie vlády, namiesto skutočného riešenia vysokej nezamestnanosti, kolabujúceho zdravotníctva a upadajúceho školstva Robert Fico používa klamstvo a šíri strach a nenávisť v politike.

„Útočí na nespokojných učiteľov, zdravotné sestry a dokonca aj biskupov,“ upozornil Figeľ. Podľa neho KDH má pripravené konkrétne kroky na štyri roky, má odborníkov a má odvahu dať Slovensko do poriadku, aby bolo viac spravodlivosti a skutočného rozvoja. „Je čas na pozitívnu zmenu a na víťazstvo zodpovednosti. KDH urobí všetko pre to, aby 5. marca skončila politika korupcie a nenávisti, aby tandem Široký - Fico ukončil svoje vládnutie,“ vyhlásil Figeľ.

KDH podľa Figeľa stálo vždy na strane ľudskej dôstojnosti, práva a demokracie. „Rástli sme v zápase s komunistickou mocou, ktorej súčasťou bol aj Robert Fico; neuhli sme v konflikte s Mečiarom, ktorého si neskoršie Robert Fico vybral spolu s Jánom Slotom za koaličného partnera. A neuhneme ani v zápase o spravodlivosť dnes, keď obhajujeme oprávnené záujmy slabších - živnostníkov v kauze Váhostav, protestujúcich učiteľov a zdravotné sestry,“ zdôraznil Figeľ s tým, že spravodlivosť je pre KDH viac, ako vládne funkcie. Konštatoval, že pre rozhodnutia kresťanských demokratov sú spravodlivosť a zodpovedná solidarita cieľom, cestou a kritériom úsilia. 

Figeľ pripomenul, že KDH zachraňovalo stabilitu prvej koaličnej vlády, keď sa rozpadlo VPN. „KDH bolo pilierom širokej koalície za prvej Dzurindovej vlády, napriek odchodu neuspokojeného Roberta Fica z SDĽ. Keď začiatkom roka 2006 sa premiér Mikuláš Dzurinda rozhodol nenaplniť programové vyhlásenie vlády vo veci zmluvy o práve na výhradu vo svedomí, KDH sa s tým nezmierilo a zvolilo radšej odchod z vlády a z vedenia parlamentu. Nedržali sme sa funkcií, ale žiadali sme splnenie dohody pri vytvorení vlády. Bol to principiálny postoj pri nemateriálnej záležitosti, posilňujúcej slobodu každého človeka,“ zdôraznil.

Aj v ostatnej koalícii premiérky Ivety Radičovej bolo podľa Figeľa KDH stabilizujúcou súčasťou. „Niesli sme zodpovednosť za náročné rezorty vnútra, dopravy a zdravotníctva. A presadili sme zrušenie veľa opatrení, ktoré Smer prijal alebo pripravil, napríklad predražené PPP diaľničné kšefty,“ dodal. 

KDH má podľa premiéra Roberta Fica v DNA rozbíjanie vlády. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, KDH rozbilo každú vládu. „To je riziko, s ktorým musíte rátať, že ak KDH podáte ruku, musíte rátať s tým, že vám ujdú z vlády. Oni to majú v DNA. Ak majú v DNA rozbíjanie vlády a idete s nimi do vlády, musíte rátať, že to DNA sa niekedy vyplaví na povrch,“ vyhlásil Fico. Podľa neho je dnes veľmi zlé, ak sa politici vyhradzujú, že o niečo nestoja. „Keby som začal mať výhrady, že s týmto nie, lebo sa mi nepáči, kam sa dostaneme. Ľudia vo voľbách rozhodnú. Sadneme si, porozprávame sa,“ povedal s tým, že sú v politike aj pošahanci, s ktorými nechce mať Smer-SD nič spoločné. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články