Piatok1. november 2024, meniny má Denis, Denisa, zajtra

Zbláznili sa? Kotlebov zákaz potratov podporia títo poslanci: Veľké priznanie poslankyne ĽSNS

Grausová sa priznala, že v minulosti potrat absolvovala. Boris Kollár zrejme návrh kotlebovcov podporí. Zobraziť galériu (4)
Grausová sa priznala, že v minulosti potrat absolvovala. Boris Kollár zrejme návrh kotlebovcov podporí. (Zdroj: Foto: SITA/Marko Erd, Branislav Bibel)

BRATISLAVA - Včera vystúpil v parlamente s návrhom na výrazné obmedzenie zákona o interrupciách. Viacerí poslanci koalície aj opozície zrejme zahlasujú za návrh kotlebovcov zakázať interrupcie. Avizovali to v Národnej rade SR pri rokovaní o tomto návrhu. Schôdza sa skončila, hlasovať by sa malo v júni. Poslankyňa ĽSNS Natália Grausová dokonca v parlamente priznala, že v minulosti podstúpila potrat.

Právnu normu podporí napríklad poslanec Smeru-SD Marián Kéry. "Nechcem mať problém so svojim svedomím," vyhlásil v pléne Kéry, ktorý žiada, aby ľudia nesúdili poslancov za hlasovanie s fašistami v tejto veci. 

Grausová bola na potrate

V rozprave vystúpila niekoľkokrát aj poslankyňa ĽSNS Natália Grausová, ktorá je za zákaz interrupcií, pričom sama v minulosti jednu podstúpila. Priznala to v pléne poslancom s tým, že to doteraz ľutuje. Poslankyňa Natália Grausová za ĽSNS dnes vyhlásila, že "umelý potrat je zabitie, úkladná vražda nevinného dieťaťa". Grausová opísala svoj príbeh mladej medičky, keď počas štúdia otehotnela. 

Natália Grausová
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR - Michal Svítok)

"Bola som medička, nám vtedy nikto nehovoril, že zabitie, že potrat je zabitie dieťaťa. Ja som išla na potrat, ja som dala zabiť svoje nenarodené dieťa. A ja to doteraz ľutujem," vyhlásila. "Takže, ja verím, že mi to moje dieťa odpustilo. Len sa modlím, nech mi Pán Boh odpustí," dodala Grausová, ktorá dnes presadzuje zákaz interrupcií. Grausová si vyslúžila potlesk poslancov ĽSNS.

Kollár je za: Vidíte to na mojich desiatich deťoch

Podľa podpredsedu Smeru-SD Juraja Blanára by bolo možno dobré zamyslieť sa nad ústavnou ochranou života. Odmieta súdiť ženy, pripomína, že interrupcie vykonávajú lekári. Kotlebovcov vyzval, aby boli konzistentní v ochrane života. "Nielen toho nenarodeného," doplnil a navrhol ďalej nepokračovať v rokovaní o návrhu. 

Boris Kollár
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Foto: SITA/Diana Černáková)

Polovica klubu Sme rodina zahlasuje za kotlebovský návrh, druhá nie, oznámil to predseda hnutia Boris Kollár. "Ja som proti umelému prerušeniu tehotenstva, vidíte to na mojich desiatich deťoch, mňa z tohto obviniť nemôžete. A možno ešte nejaké deti pribudnú," vyhlásil s tým, že žena by mala mať právo do 12. týždňa tehotenstva sama sa rozhodnúť. Časť hlasov za zákaz sa nájde aj v hnutí OĽaNO. 

Nezaradený poslanec Peter Marček, ktorý návrh podporí v rozprave navrhoval, aby štát prijal koncepčnú stratégiu prorodinnej politiky. "Aby štát v súvislosti s potratmi zriadil komisie, aby so ženou komisia absolvovala poradenstvo v napätom čase rozhodovania pokračovať v tehotenstve. Ak by táto komisia zastupujúca verejný záujem spoločnosti neuspela, potom by žene mala byť ponúknutá možnosť donosiť plod a porodiť a následne dieťa ponúknuť na adopciu párom, ktoré nemôžu mať vlastné dieťa," priblížil s tým, že takáto žena by dostala od spoločnosti benefity. Napríklad navrhoval to, že by sa jej tento pôrod zohľadňoval pri odchode do dôchodku.

Fico hovorí o vytvorení čierneho trhu

Za návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva z dielne Ľudovej strany Naše Slovensko poslanec NR SR za Smer-SD Robert Fico nezahlasuje. Svoj názor vyjadril na sociálnej sieti s tým, že návrh nemá oporu v Ústave SR a je úplne stotožnený so súčasnou právnou úpravou. "Rešpektujem aj opačný názor na umelé prerušenie tehotenstva, ako aj hĺbku morálnej a etickej diskusie, ale tieto nemajú oporu v Ústave SR," napísal. Pripomenul, že na Slovensku sme svedkami významného poklesu prípadov umelého prerušenia tehotenstva.

Robert Fico (v pozadí)
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR/Marko Erd)

"Prijatie opozičného návrhu by viedlo k vytvoreniu čierneho trhu na Slovensku so značnými zdravotnými rizikami pre ženy podstupujúcimi zákrok. Alebo by došlo k tzv. potratovej turistike do zahraničia," uviedol. Podľa Fica žena musí mať právo do určitého obdobia vývoja plodu, ak tehotenstvo nepresahuje 12 týždňov, sama sa rozhodnúť, či pristúpi k prerušeniu tehotenstva. "Rovnako súhlasím, že by sme mali právne dôslednejšie zakotviť informovanie ženy o rizikách spojených s umelým prerušením tehotenstva, o zodpovednosti spojenej s plánovaným rodičovstvom, ako aj nové pravidlá pre preplácanie týchto zákrokov zo zdravotnej poisťovne," priblížil.

Rokovať sa možno nebude vôbec

Debata o prerušení tehotenstva by mala byť najmä o zachovaní života. Je to veľmi dôležitá téma, uviedol Blanár na Facebooku. "Ja sám by som nikdy nikomu nepomáhal a ani neodporúčal, aby podstúpil potrat, pokiaľ to neohrozuje život matky. Treba to nazývať pravým menom. Nejde o nejaké prerušenie, ale o ukončenie života v prenatálnom štádiu," napísal.

"Mali by sme hľadať podporu na prijatie zákona na ochranu života ako ústavného zákona. Preto som predložil procedurálny návrh v parlamente, aby sa nerokovalo o tejto téme teraz. Ja osobne by som preferoval, aby to bol ústavný zákon, pretože ochrana života si to určite zaslúži tak, ako sme dosiahli novelu ústavy jasným zadefinovaním manželstva," dodal Blanár.

Smerák Kéry kotlebovcov podporí 

"Za tento návrh zákona hlasovať budem. Nesúďme poslancov, ktorí sa rozhodli hlasovať, ale nesúďme ani ženy, ktoré sa rozhodli pre umelé prerušenie tehotenstva," zdôraznil Kéry. Zároveň vyhlásil, že nie je fašista, ani alibista. V rozprave kotlebovcov kritizoval za ich postoje k holokaustu, za jeho popieranie a za vyjadrenia na adresu iných rás či Židov. Pýtal sa ich aj to, či si vážia aj detí iných rás, alebo len tie biele. 

"Vaše vyjadrenia nepatria do výbavy človeka 21. storočia," adresoval kotlebovcom Kéry. Teší ho snaha ochrániť deti, ale poukazuje na rozpor s "prazvláštnou úctou ku gardistickým uniformám", ktorú podľa jeho slov prechováva Marian Kotleba. Pripomína mu, že tieto uniformy rozosievali smrť.

Hlasovať sa bude v júni

Schôdza Národnej rady SR, ktorá bola v poradí tridsiata prvá, sa skončila po 12 dňoch rokovania. Zvyčajne sa schôdze končia odhlasovaním posledných prerokovaných bodov, tentokrát schôdzu ukončilo posledné vystúpenie k návrhu, ktorým chcú kotlebovci zakázať interrupcie. Diskusia sa začala už v pondelok (28.5.) dopoludnia, prihlásili sa do nej takmer výlučne poslanci ĽSNS. Vzhľadom na ich počet a dĺžky vystúpení sa debata preniesla do utorka a poslanci ju nestihli ukončiť do hlasovania, ktoré bolo o 11.00 h a ktorým sa mala schôdza skončiť. Snemovňa tak rozhodla, že o poslednom bode nerozhodnú po jeho prerokovaní, ale až na júnovej schôdzi.

Hoci nejde o celkom štandardný postup, parlament ho už neraz použil. Kotlebovci kritizovali toto rozhodnutie aj neúčasť výraznej väčšiny poslancov ďalších strán na rokovaní. Pritom ani poslanci ĽSNS nezvyknú v pléne sedávať pri každom návrhu všetci. Do diskusie sa zapojili aj niekoľkí koaliční a opoziční poslanci mimo ĽSNS.

Kritizovali kotlebovcov za ich nekonzistentné postoje v otázke ochrany detí. Pripomínali ich popieranie holokaustu a rasistické názory. K téme sa nedávno vyjadril aj predseda Smeru-SD Robert Fico, podľa ktorého je právna norma v rozpore s Ústavou SR. Fico je za to, aby žena mala právo rozhodnúť sa sama tak, ako to umožňuje súčasný zákon.

Viac o téme: ParlamentInterrupcieMarián KéryMarian Kotleba
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu