BRATISLAVA - Komisárka pre deti Viera Tomanová podala na podpredsedníčku NR SR Luciu Nicholsonovú (SaS) a poslankyňu Natáliu Blahovú (SaS) trestné oznámenie za ohováranie. Informovala o tom hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.
"Vraj sme ju v médiách škaredo ohovorili, že je v konflikte záujmov a neplní si povinnosti vyplývajúce zo zákona, keďže nekoná v súvislosti s detským domovom jej biologickej dcéry," uviedla Nichoslsonová. Trestné oznámenie sa týka prípadu detského domova Peto, ktorý spravuje Petronela Tomanová, dcéra komisárky pre deti, a podľa Nicholsonovej a Blahovej v ňom porušujú práva detí.
Ako liberálky pokračovali, Petronela Tomanová drží šesť maličkých detí v detskom domove namiesto toho, aby ich umiestnila do profesionálnych rodín, ako káže zákon. "Toto je v skutku krajina neobmedzených možností, kde upozorníte na nedodržiavanie práv detí a smutne známa ombudsmanka vás zažaluje, namiesto toho, aby riešila práva detí,“ dodala podpredsedníčka parlamentu.
Ako na ňu nadviazala poslankyňa Natália Blahová, "ona žije medzi deťmi, ktoré majú byť dávno v rodinách a prizerá sa na porušovanie zákona, namiesto toho, aby chránila práva detí. A potom nás táto 'verejná funkcionárka' ešte neváha žalovať, že sme poukázali na to, že si svoje úlohy neplní".
Dcéra komisárky pre deti Tomanovej má na krku problém: V jej detskom domove sa vraj porušujú práva detí!
Ešte 9. marca informovala hovorkyňa bývalého predsedu parlamentu Petra Pellegriniho Monika Hucáková, že pre situáciu s detským domovom by mal zasadnúť Výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Poslankyne za SaS totiž 1. marca odovzdali v podateľni NR SR petíciu s 3 249 podpismi pre predsedu parlamentu, ktorá sa týkala výzvy na odstúpenie komisárky pre deti Viery Tomanovej z postu. Národná rada petíciu vtedy prevzala a zaevidovala.
Tím z ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v detskom domove Peto momentálne robí kontrolu, informoval agentúru SITA hovorca ministerstva práce Michal Stuška. Tá však ešte nie je podľa Jany Lukáčovej z ústredia práce uzavretá. Členky strany SaS podali okrem iného aj podnet na ministerstvo práce, aby sa detským domovom Peto zaoberala akreditačná komisia.
"Akreditačná komisia ministerstva bola 17. februára informovaná o začiatku kontroly v detskom domove Peto. Členovia komisie sa uzniesli na tom, že počkajú na závery kontroly a budú sa nimi zaoberať na ďalšom zasadnutí," vysvetlil Stuška.
Podľa informácií SaS, ktoré potvrdilo aj ministerstvo práce, je v domove Peto momentálne šesť bábätiek do jedného roka a päť detí od štyroch do osem rokov. Väčšina z detí by mala byť v profesionálnych rodinách a nie v detských domovoch, pretože štát sa usiluje o to, aby každé bábätko dostalo k dispozícii svoju profesionálnu matku, píše sa v stanovisku strany.
"Tým, že sú deti do šiestich rokov umiestnené v detskom domove dochádza k porušeniu zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele," informovali členky strany. Podľa zákona sú zriaďovatelia detských domovov od 1. januára 2012 povinní zabezpečiť, aby bolo každé dieťa do šiestich rokov po jeho umiestnení v detskom domove najneskôr po diagnostike zaradené do profesionálnej rodiny.
Strana SaS sa pre detský domov obrátila i na verejnú ochrankyňu práv Janu Dubovcovú. Ako ďalej povedala Lucia Nicholsonová, "z recesie sme dali podnet aj Viere Tomanovej, pretože litera zákona jej káže, aby ona bola tá prvá, ktorá začne iniciovať takéto kroky, ak sa dozvie, že niekde dochádza k porušovaniu najlepších záujmov dieťaťa, a jej sa to deje priamo pod nosom".
Poslankyne za SaS podali 23. februára na Generálnej prokuratúre SR (GP SR) trestné oznámenie v prípade tohto detského domova, ktoré sa týka podozrenia zo spáchania trestného činu subvenčného podvodu, ale i ďalších trestných činov. "Z dostupných informácií vyplýva, že detský domov Peto, ktorý je neziskovou organizáciou, bol vybudovaný ako prístavba k rodinnému domu v Petržalke. Tento domov získal od štátu na materiálové vybavenie približne 15-tisíc eur, z ktorých zaplatil predražené zariadenie. Ďalej získal za druhý polrok 2015 dotáciu vo výške 58-tisíc eur, a to na každé dieťa umiestnené v tomto domove. Ročne to vychádza približne na 11 940 eur na jedno dieťa,“ uviedli členky strany.
Podľa nariadenia súdu by mala nezisková organizácia dostávať dotáciu maximálne pre desať detí. "Sú teda pochybnosti o tom, či mal detský domov v skutočnosti nárok na získanie dotácie v uvedenej výške a či vôbec spĺňal podmienky pre jej získanie,“ dodali.