CHICAGO - Vedci z univerzity v Chicagu objavili vzácny prvok, ktorý bol prítomný pri formovaní našej slnečnej sústavy pred 4,6 miliardami rokov. Opísali ho ako veľmi neprirodzený a nepolapiteľný element.
Curium je zvláštny chemický prvok, ktorý bol prítomný v meteorite pri zrode našej slnečnej sústavy. „Je to nepolapiteľný element,“ spresnil François Tissot, vedúci autor novej astronomickej štúdie a dodal, že ide o jeden z najťažších známych prvkov, ktorý sa prirodzene nevyskytuje, pretože všetky jeho izotopy sú rádioaktívne a veľmi rýchlo sa rozpadávajú.
Slovák Martin vytvoril geniálnu časovú os vesmíru: Predpoveď, čo sa stane a nie je to nič dobré!
Potvrdenie prítomnosti curia počas veľkého tresku ukončilo 35-ročnú vedeckú hádanku. Objav je podľa Nicolas Dauphasa, spoluautora štúdie, veľmi vzrušujúci pre kozmochemikov, ktorí môžu pomocou rádioaktívnych prvkov určovať relatívny vek planét a meteoritov. Doplnil, že tajomný prvok mohol vzniknúť ako produkt formovania hviezd. Ak by sa posledná hypotéza o produkte hviezd potvrdila, vedci by sa mohli dozvedieť oveľa viac o zániku hviezd a elementoch, ktoré sa pri tomto procese utvárajú, informoval portál Express.co.uk.