WASHINGTON - Počiatočné zistenia tímu amerických vojenských expertov naznačujú, že Irán alebo iránski spojenci použili v nedeľu výbušniny na prerazenie veľkých dier do trupu štyroch lodí kotviacich neďaleko pobrežia Spojených arabských emirátov (SAE). S odvolaním sa na nemenovaného amerického predstaviteľa vo Washingtone o tom v noci na utorok informovala agentúra AP.
Podľa tohto zdroja každá loď má veľmi tesne nad čiarou ponoru veľkú dieru a podľa predbežných zistení príslušného vyšetrovacieho tímu ich spôsobili výbušné zariadenia. Tím zložený z expertov americkej armády bol na preskúmanie škôd vyslaný na žiadosť SAE. Avšak americkí predstavitelia doteraz neposkytli bližie podrobnosti o tom, čo sa presne stalo a ani žiadny dôkaz o možnej iránskej účasti na týchto explóziách, dodala AP.
Agentúra tiež poznamenala, že zdroj si neželal byť menovaný vzhľadom na to, že nemal oprávnenie na styk s médiami. Predstavitelia krajín Perzského zálivu kritizovali poškodenie tankerov, ktoré sa podľa nich stali terčom "sabotážneho útoku". Spojené arabské emiráty v nedeľu oznámili sabotážne útoky na štyri komerčné lode z rôznych krajín v ekonomickej zóne SAE pri pobreží emirátu Fudžajra.
Minister energetiky Saudskej Arábie Chálid Fálih v pondelok uviedol, že medzi zasiahnutými plavidlami boli aj dva saudskoarabské ropné tankery. Podľa agentúry AP medzi poškodenými loďami bolo aj plavidlo plaviace sa pod nórskou vlajkou a tanker plaviaci sa pod vlajkou emirátu Šardžá v SAE.
Spojené štáty už predtým varovali lode, že "Irán alebo jeho zástupcovia" by mohli plánovať útoky na námornú dopravu v regióne. Washington do oblasti Perzského zálivu vyslal lietadlovú loď a bombardéry, pričom ohlásil aj presun batérie rakiet typu Patriot na Blízky východ, čím reagoval na obavy z možnej hrozby zo strany Teheránu.
Podľa Mongheriniovej by sa USA a Irán mali vyhýbať vojenskej eskalácii
Spojené štáty a Irán by mali zachovať "maximálnu zdržanlivosť" a vyhnúť sa akejkoľvek vojenskej eskalácii, uviedla v pondelok šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová po stretnutí s ministrom zahraničných vecí USA Mikeom Pompeom. Informovala o tom agentúra AFP. Mogheriniová uviedla, že Pompeo v Bruseli "jasne počul", že ide o "rozhodujúcu a chúlostivú situáciu", ktorá si vyžaduje, aby sa zachovala "maximálna zdržanlivosť" a krajiny by sa mali "vyhnúť akejkoľvek eskalácii na vojenskej strane."
Obavy z vojenskej eskalácie medzi Spojenými štátmi a Iránom okrem Mogheriniovej vyjadrili v pondelok aj ministri zahraničných vecí Nemecka a Británie. "Sme znepokojení vývojom udalostí a napätím v danom regióne," povedal nemecký minister zahraničných vecí Maas šéfovi americkej diplomacie. Pompeo sa rozhodol pre nečakanú návštevu Bruselu, kde v pondelok zasadala Rada EÚ pre zahraničné veci, aby s európskymi partnermi rokoval o "naliehavých záležitostiach" vrátane Iránu.
"Nechceme, aby to viedlo k vojenskej eskalácii," zdôraznil Maas pred Pompeom. Reagoval na skutočnosť, že Spojené štáty uplynulý týždeň vyslali do oblasti Perzského zálivu útočnú skupinu pozostávajúcu z lietadlovej lode a ďalších plavidiel, ako aj svoje bombardéry, pričom v piatok ohlásili aj presun batérie rakiet typu Patriot na Blízky východ. Tieto kroky sú podľa Washingtonu reakciou na obavy z možného zámeru Teheránu zaútočiť na americké sily alebo záujmy v regióne.
Pred nebezpečenstvom konfliktu, ktorý by mohol aj "náhodne" vypuknúť v Perzskom zálive, varoval tiež britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt. "Sme veľmi znepokojení rizikom konfliktu, ktorý by sa mohol udiať náhodne pri eskalácii, ktorú nemá v úmysle ani jedna strana, ale mohla by sa skončiť istým druhom konfliktu," uviedol Hunt pri príchode na zasadnutie ministrov zahraničných vecí krajín EÚ.
Hunt, Maas a ich francúzsky kolega Jean-Yves Le Drian sa zúčastnili v pondelok na rozhovoroch s Pompeom po spoločnom stretnutí s Mogheriniovou zameraným na snahu zachrániť jadrovú dohodu s Iránom.