Posledný pokus Sulíka, vytiahol sms s Radičovou: Lož a zúfalstvo, tvrdia odborníci! | Topky.sk

Streda, 20. jún 2018. Meniny má Valéria, zajtra Alojz.

Posledný pokus Sulíka, vytiahol sms s Radičovou: Lož a zúfalstvo, tvrdia odborníci!

Richard Sulík a Iveta Radičová sa ani po štyroch rokoch nevedia zhodnúť na zodpovednosti.
Richard Sulík a Iveta Radičová sa ani po štyroch rokoch nevedia zhodnúť na zodpovednosti., Zdroj: SITA
01.02.2016 18:54

BRATISLAVA - Richard Sulík ukázal smsky, ktoré si v napätých časoch posielal s Ivetou Radičovou. Chce tým ukázať, že za pád jej vlády nemôže. Iveta Radičová však namieta a jeho pokus hodnotí ako vyviňovanie sa zo zodpovednosti. Politológovia však majú pre Sulíka jasný odkaz.


Predseda Slobody a solidarity vytiahol smsky, ktoré si preposielal s vtedajšou premiérkou Ivetou Radičovou. Ako sám tvrdí, majú ukázať, že za pád vlády jeho strana nemôže. "A viete, ktorý argument najviac zaberie na obranu postoja SaS? Keď im ukážem sms-správy, ktoré som si v tých hektických časoch vymieňal s premiérkou a ktoré mnohé vysvetľujú," napísal Sulík na portáli Aktuality.sk.

SAS neustúpila

Následne ukázal prepis smsiek, ktoré si posielali s Radičovou v čase koaličnej krízy. Predseda SAS a súčasný europoslanec v nich tvrdí, že za pád nemôže. Iveta Radičová nám povedala, že sa snažila robiť kompromisy, ale Saskári neustúpili. "Do poslednej sekundy som sa snažila udržať vládu. Definitívne rozhodnutie sa zrodilo na koaličnej rade, kde som dala hlasovať a tri strany - SDKÚ, KDH a Most mali rozličný postoj ako SAS. Sulíkove smsky predchádzali rokovaniam koaličnej rade," povedala pre Topky Iveta Radičová.

Smsky už raz vytiahol

Zároveň dodala, že ju mrzí, že Sulík vytiahol teraz smsky, keď už ich raz ukázal. "Smsky už vytiahol pred rokom, aj vtedy som reagovala. Časový monitoring pádu vlády potvrdzuje moje slová," tvrdí expremiérka. Na otázku, či si nemyslí, že zverejnenie smsiek nie je súčasťou predvolebného boja, odpovedala so smútkom v hlase. "Ale takýmto spôsobom? Ani po štyroch rokoch od pádu vlády tento spor nie je ukončený," uzavrela Radičová.

SMSky medzi Sulíkom a Radičovou

Richard Sulík: Prepac vybil sa mi mobil. Ešte jednu vec by som ti rad pripomenul: ked v papiernicke povedal Hrusovsky, že ved aj ty môžeš podať demisiu, bola tvoja spontanna reakcia "tak to teda nie, ja sa pod návrat fica nepodpisem".

Iveta Radičová: Vo viere, ze sa dohodneme. A dohodli sme sa, ze budeme rokovat. A nespajam to s doverou vlade, co bola vasa poziadavka. Nepodpisujem sa pod navrat fica. Podpisujem sa pod zlyhanie nedosiahnutia dohody v koalicii.

Richard Sulík: Podpisujes sa pod nedosiahnutie dohody vo veci, ktorá je v rozpore s PVV. A tiež sa podpisujes pod masívne poškodenie Slovenska. Hodiť uterak do ringu je ľahké, ale tým sa zodpovednosti nezbavis.

Iveta Radičová: Co vlastne chces? Vymenit 3 koalicnych partnerov?

Richard Sulík: Partnerov nerieš. Chcem po tebe, aby si bola zodpovedná voči tvojej funkcii. Vo februári 2010 som ti vravel, že na to nemáš, napriek tomu si za každú cenu chcela byt premierkou. Teraz ňou si a zradis veľké množstvo ľudí ked zdupkas

Iveta Radičová: Uvedom si, ze dovodom rokovani je rozpor medzi sas a tromi koalicnymi partnermi. Riesim partnerov.

Richard Sulík: Áno je rozpor, ale vo veci, ktorá je PROTI programovemu vyhláseniu. Taký istý rozpor sa nájde aj pri vatikanskej zmluve, obcianstve a marihuane. Len pri eurovale je to navyše diktát Bruselu a všetci majú plne gate. Ked teraz zdupkas, podpises sa pod hroznu vec. A ked uz musíš silou mocou odísť tak aspoň urob na záver správnu vec. Poslem ti pár linkov o tom, ako Francúzi sa nevedia dockat peňazí pre svoje banky?

Iveta Radičová: Na vatikanskej zmluve padla dzurindova vlada. Prijali ste moj navrh, aby temy, ktore nas rozdeluju sme v pvv neriesili, hladali mozne dohody pocas volebneho obdobia.

Richard Sulík: No a čo? Ked raz niečo nie je v PVV, dokonca je to v rozpore, tak predsa nemôžeš kvôli tomu dávať demisiu. Podiel Slovenska je najvyssi a všetko pôjde na banky. Iveta spamataj sa, ideme rovno do zahuby.

Iveta Radičová: Mam otazku, s inym premierom - miklos, dzurinda, by si sa na eurovale dohodol?

Richard Sulík: Tvoja otázka predpokladá, že aj pre Sas je euroval zámienka ako sa zbaviť teba. Lenže zabudas, ze my sme išli do vlády s tebou (napriek výhrade ktorú som ti vo feb2010 oznámil) a ako si si dúfam vsimla, dôsledne a uprimne sme stali za tebou, celu tu dobu. Preto je moja odpoved nie. Euroval je svinstvo a budeme hlasovať proti, so všetkymi následkami pre nás. Ty máš práve v tejto chvíli šancu urobiť jeden historicky pocin a to nepodat demisiu, alebo ju podať az po hlasovaní.

Iveta Radičová: Moja otazka vyplyva z faktu, ze podla vysledku volieb post premiera patri sdku. A postoj sdku k eurovalu poznas.

Richard Sulík: Oveľa dôležitejši fakt je, že premierky si TY. So všetkymi právomocami a zodpovednostou. Nechces sa stretnúť?

Politológovia sa zhodujú, že Sulíkovi to nepomôže

Podľa politológa Michala Horského si však Sulík zverejnením príliš nepomohol. Práve naopak. "Reakcia expremiérky Radičovej a bývalého podpredsedu vlády Mikloša usvedčujú pána Sulíka z fantazmágórie a lži. Kauza Sulíkovho vyviňovania sa z pádu vlády môže mať iba kontraproduktívny efekt na preferencie strany," zareagoval pre Topky Horský.

Že Sulíkovi zverejnenie smsiek nepomôže, si myslí aj politológ Tomáš Koziak. "Nemyslím si, že to bude mať veľký vplyv na preferencie. Je zvláštne, že to vytiahol teraz. Svedčí to o tom, že bojujú o každú desatinu percenta. Ide o výstrel do prázdna, pokus o vyvinenie sa. Pád Radičovej vlády mu jednoducho prischol," povedal nám analytik s tým, že by Sulík mal prísť s inými témami, pretože táto mu príliš nepomôže.

Posledné sekundy Radičovej vlády


Galéria

Richard Sulík a Iveta Richard Sulík

Nástroje k článkuZDROJ: TMZ
FOTO: SITA;
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články