BRATISLAVA - Občianski aktivisti plánujú počas návštevy dalajlámu na Slovensku demonštráciu proti porušovaniu ľudských práv v Číne. Zhromaždenie sa uskutoční v stredu popoludní na Hodžovom námestí v Bratislave, účastníkov akcie by mal pozdraviť aj tibetský duchovný vodca.
Dnes o tom informoval Ondrej Dostál z Konzervatívneho inštitútu Milana Rastislava Štefánika. Čína, ktorá považuje Tibet za svoje zvrchované územie, zahraničné návštevy dalajlámu ostro sleduje. Zhromaždenie za ľudské práva v Číne plánovali organizátori 18. júna počas návštevy čínskej hlavy štátu na Slovensku.
Úrad bratislavskej časti Staré Mesto však podujatie zakázal, neskorší súd rozhodnutie o zákaze zhromaždenia pre chýbajúce dôvody zrušil. Rozsudok súdu nadobudol podľa Dostála právoplatnosť v auguste. "Zhromaždenie má za cieľ pripomenúť potrebu dodržiavania ľudských práv v Číne, ale aj slobody prejavu na Slovensku," uviedli organizátori o plánovanom zhromaždení.
Akciu pripravujú okrem Konzervatívneho inštitútu aj občianske združenie Človek v ohrození, Slovenská asociácia Fa-lun-kung a Amnesty International Bratislava. Občianski aktivisti chcú na demonštrácii informovať aj o doterajšom priebehu vyšetrovania udalostí, ktoré sa odohrali počas júnovej návštevy čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa v Bratislave.
Návštevu prezidenta najľudnatejšej krajiny sveta totiž sprevádzali násilnosti medzi prívržencami čínskeho režimu a aktivistami za ľudské práva; slovenská polícia počas nich zadržala piatich Slovákov a štyroch Číňanov. Konanie policajtov kritizovala opozícia; na jej postup sa sťažovali aj viacerí aktivisti. Organizátori demonštrácie plánujú informovať aj o údajne utajenej návšteve čínskeho ministra obrany na Slovensku.
Peking vystupuje proti zahraničným aktivitám dalajlámu, ktorý sa už v minulosti stretol s významnými svetovými štátnikmi a osobnosťami. Stretnutia so slovenskou politickou reprezentáciou nie sú plánované. Exilový tibetský vodca navštívil krajinu naposledy pred deviatimi rokmi, súkromne sa s ním vtedy stretol vtedajší vicepremiér Pál Csáky a niektorí vtedajší poslanci.