BRATISLAVA - Na Slovensku má pôsobiť do 2100 vojakov Severoatlantickej aliancie. Tzv. posilnenú predsunutú prítomnosť NATO na území SR v stredu odsúhlasila vláda. Ide o reakciu Slovenska a spojencov na nevyprovokovanú masívnu vojenskú inváziu Ruska na Ukrajinu. Návrh ešte musí odobriť Národná rada SR.
Slovenskú jednotku má tvoriť do 600 českých, do 200 holandských, do 100 poľských a slovinských, do 400 amerických a do 700 nemeckých vojakov.
Cieľom je demonštrácia súdržnosti
Posilnená predsunutá prítomnosť sa na Slovensku zriaďuje od 15. marca. "Cieľom je demonštrácia súdržnosti a deklarovanie pripravenosti brániť sa spoločne proti akejkoľvek hrozbe. Členské štáty NATO aj touto aktivitou potvrdzujú, že prípadný útok na jedného člena bude považovaný za útok na všetkých," uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.
Počet príslušníkov ozbrojených síl súvisí aj s technikou, ktorú budú vojaci pri zabezpečovaní obrany SR obsluhovať a ktorá doplní vybrané nedostatkové spôsobilosti Ozbrojených síl SR. Ide napríklad o systém protivzdušnej obrany Patriot či možné nasadenie radarovej techniky Sentinel.
"Verím, že súčasná realita, ktorú celému svetu vytvorilo Rusko svojou agresiou voči suverénnemu štátu bez akejkoľvek zámienky, bude dostatočným dôvodom na ukončenie pohľadov 'na všetky svetové strany', pretože jedna z nich hrubo porušila medzinárodné právo a útočí aj na civilné ciele – to sú fakty. Preto úprimne dúfam, že návrh posilnenia bezpečnosti nášho územia a obyvateľov po boku spojencov dostane jasnú podporu naprieč celým parlamentom," uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).
Mnohonárodné bojové skupiny v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) NATO vznikli ako odstrašujúci nástroj Aliancie v reakcii na anexiu Krymu. Sídlia v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku. Po útoku Ruska na Ukrajinu sa členské štáty Aliancie zhodli na zriadení mnohonárodných bojových skupín eFP pozdĺž celého východného krídla NATO vrátane Rumunska, Bulharska, Maďarska a tiež Slovenska.
Vláda posiela na Ukrajinu 10 miliónov
Slovensko daruje Ukrajine ďalší vojenský materiál za vyše 9,99 milióna eur. Odsúhlasila to vláda na svojom stredajšom rokovaní.
"V kontexte masívnej nevyprovokovanej vojenskej invázie Ruskej federácie voči Ukrajine a v nadväznosti na požiadavky Ukrajiny sa navrhuje, aby vláda SR vyslovila súhlas s darovaním vojenského materiálu Ukrajine," uvádza sa v materiáli.
Vytvorenie eFP na Slovensku je najväčším krokom pre obranu od vzniku SR
Vytvorenie posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) NATO na Slovensku je najväčším krokom pre obranu SR od jej samostatnosti, myslí si minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Daniel Zmeko rozhodnutie vlády ocenil. Vysvetlil, že spojenci doplnia spôsobilosti, ktoré slovenskej armáde chýbajú.
"V prvom rade je to o doplnení spôsobilostí. Bavíme sa o protivzdušnej obrane, elektronickom prieskume, posilnení pozemného prieskumu aj o posilnení našich pozemných síl," priblížil Zmeko. Naď vyzdvihol napríklad holandsko-nemecký systém Patriot, radarové systémy Sentinel alebo ďalšie systémy, o ktorých sa ešte rokuje a momentálne v OS SR chýbajú.
Minister predpokladá, že parlament odsúhlasí prítomnosť vojakov NATO bezproblémovo. Po rozhodnutí zákonodarcov by mali vojaci s technikou začať prichádzať v najbližších týždňoch. Na prelome mesiacov marec a apríl by už podľa neho mala byť podstatná časť bojovej skupiny na území SR. Na Slovensku majú zostať, dokedy to bude potrebné.
Spojeneckých vojakov a techniku sa podľa Naďa budú snažiť umiestňovať do existujúcich základní a výcvikových priestorov. Pre podstatnú časť vojakov NATO je podľa Zmeka zabezpečené plnohodnotné ubytovanie. Zvyšok prvej rotácie zatiaľ nebude v kamenných ubytovaniach. Ako poznamenal, ide o podobnú situáciu, ako keď slovenskí vojaci nastúpili do eFP v Lotyšsku a na začiatku bývali v stanoch.
O nasadení slovenských vojakov do eFP v iných krajinách sa podľa ministra v súčasnosti nerokuje. Aktuálne má SR zastúpenie v Lotyšsku. Vláda v stredu odsúhlasila prítomnosť do 2100 vojakov Severoatlantickej aliancie na území SR v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti NATO. Ide o reakciu Slovenska a spojencov na nevyprovokovanú masívnu vojenskú inváziu Ruska na Ukrajinu. Návrh ešte musí odobriť Národná rada SR.