BRATISLAVA - Najhoršie platenou prácou na Slovensku je sociálna starostlivosť v denných zariadeniach a stacionároch. Priemerná mesačná mzda za túto prácu vlani predstavovala 487 eur.
Nasleduje výroba odevov, kde sa zarába priemerne len 495 eur mesačne a údržba zariadení s 526 eurami na mesiac. Na opačnom konci rebríčka sú letecká doprava, kde bola v minulom roku priemerná mesačná mzda 2 183 eur, informačné služby so mzdou 1 912 eur a oblasť výroby koksu a ropných produktov, kde bola vlani priemerná mesačná mzda 1 893 eur.
Podľa hlavného stratéga Sberbank Slovensko Martina Barta to vyplýva z podrobnej publikácie Štatistického úradu SR o priemerných mesačných mzdách v podnikoch s viac ako 20 zamestnancami na Slovensku v roku 2013.
Platy podľa Barta vzrástli vlani najviac v oblasti vzdelávania, najmä v základnom školstve, o 11,8 % a v priemyselnej výrobe, z toho najviac vo výrobe elektrických zariadení o 11,9 %. Ako ďalej uviedol, platy klesli najmä tam, kde už boli pomerne vysoké, a to vo finančníctve o 7,7 % a v informačných a komunikačných technológiách o 4,5 %. "Slovensko tak urobilo ďalší krok k odstraňovaniu príjmovej nerovnosti," tvrdí hlavný stratég Sberbank Slovensko.
Spomedzi okresov je platovým šampiónom Bratislava IV s mesačným priemerom 1 320 eur. V Košickom kraji bol v minulom roku najvyšší plat v okrese Košice II, a to 1 171 eur. Najnižší priemerný plat na Slovensku bol v okrese Bardejov, kde dosiahol 592 eur. Skokanom minulého roka bol okres Stropkov, kde priemerný plat stúpol o viac než 20 % na 793 eur. Najväčší pokles zaznamenala priemerná mzda v okrese Martin, a to o 4,2 %.