Iba náhoda odvrátila jadrovú katastrofu: Ako USA omylom zhodili bomby na Španielsko! | Topky.sk

Pondelok, 18. jún 2018. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

Iba náhoda odvrátila jadrovú katastrofu: Ako USA omylom zhodili bomby na Španielsko!

Po 80 dňoch vyzdvihli vodíkovú bombu z mora.
Po 80 dňoch vyzdvihli vodíkovú bombu z mora., Zdroj: u.s.navy
20.01.2016 05:00

LONDÝN/BRATISLAVA - Dňa 17. januára 1966 americký bombardér B-52 prišiel o štyri jadrové hlavice nad Španielskom pri nehode, ktorá mohla priniesť Sovietskemu zväzu výhodu v studenej vojne. Nehovoriac o tom, že len obrovské šťastie zabránilo vymazaniu južnej časti spomínanej európskej krajiny z máp sveta.


KĽDR desí svet, vodíková bomba je hrozbou: Najsilnejšiu vyskúšal Sovietsky zväz v roku 1961

Bombardér sa počas tajnej misie nad Európou zrazil s tankovacím lietadlom KC-135 a zrútil sa. KC-135 bolo po zapálení nákladu paliva úplne zničené. Výsledkom bolo uvoľnenie štyroch vodíkových bômb B28 smerom na malú rybársku dedinu Palomares na pobreží Stredozemného mora. Pri zrážke prišlo o život sedem letcov, ale našťastie bolo Španielsko ušetrené jadrovej katastrofy.

Časť zrúteného lietadla našli španielski roľníci.
Iba náhoda odvrátila jadrovú
Zdroj: profimedia.sk

Jednu bombu našli Američania úplne nepoškodenú, pri ďalších dvoch vybuchli iba konvenčné výbušniny, ktoré aj tak spôsobili zamorenie dvoch kilometroch štvorcových pobrežia Andalúzie toxickým plutóniovým žiarením a najväčšiu starosť spôsobila Spojeným štátom štvrtá bomba, ktorá dopadla kamsi do Stredozemného mora. Velitelia rozbehli zúfalú pátraciu a záchrannú akciu, ktorá zahrňovala pozemné aj námorné tímy v snahe predbehnúť Sovietov, aby sa im nedostalo do rúk stratené zariadenie.

Vojenský tábor v Španielsku. V januári sa začalo pátranie po bombách.
Iba náhoda odvrátila jadrovú
Zdroj: profimedia.sk

Špecialisti napokon oslávili úspech po dva a pol mesiaci hľadania, kedy sa im naozaj podarilo bombu nájsť vo vzdialenosti približne osem kilometrov od brehu. Lety bombardérov boli súčasťou operácie Dome, ktorá umožňovala USA lietať po oblohe 24/7 s plnou jadrovou kapacitou. Dnes všetko, čo zostalo z incidentu, sú značky na pokojnej španielskej pláži, ktoré vystríhajú turistov, aby nevstupovali do kontaminovanej oblasti.


Galéria

Po 80 dňoch vyzdvihli Časť zrúteného lietadla nájdená Vojenský tábor v Španielsku.

Nástroje k článkuZDROJ: sz
FOTO: profimedia.sk, wikimedia/U.S. Navy

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články