Nedeľa, 20. máj 2018. Meniny má Bernard, zajtra Zina.

Dohoda, pred ktorou sa trasie celá Európa: Prvý štát EÚ ponúkol vojenské základne Rusom!

10.02.2015 05:05

BRATISLAVA - Cyprus je pripravený ponúknuť ruskému letectvu a námorníctvu svoje letiská a prístavy, oficiálne pre humanitárne operácie a mimoriadne situácie. Cyperský prezident to považuje za adekvátny prejav dlhodobo dobrých vzťahov medzi oboma štátmi. K podpisu dohody, ktorej sa Európa obáva, by mali pristúpiť 25. februára v Moskve.


Najvyšší cyperský predstaviteľ Nikos Anastasiadis to pre agentúru TASS povedal pred svojou nadchádzajúcou návštevou Ruska. Obe krajiny tým v skutočnosti iba aktualizujú platnú bilaterálnu vojenskú dohodu. Podľa predošlých mediálnych správ Rusko zhruba pred mesiacom vyjadrilo záujem o vytvorenie vojenských základní na Cypre.

"Existuje stará dohoda, ktorá by mala byť obnovená v rovnakej podobe, v akej je teraz. Zároveň sa budú poskytovať aj ďalšie služby rovnakým spôsobom, ako to robíme s inými krajinami, akými sú napríklad Francúzsko a Nemecko," povedal podľa Business Insider Anastasiades a dodal: "Cyprus a Rusko majú tradične dobré vzťahy, a to sa len tak nezmení."

Túto alternatívu však podľa agentúry RIA Novosti poprel nemenovaný diplomatický zdroj. "Otázka vytvorenia ruskej vojenskej základne nie je predmetom diskusií. Hovoríme o poskytnutí leteckej základne v meste Pafos, ktorú využívajú aj iné štáty ako Nemecko alebo Francúzsko," tvrdí zdroj.

Najvyšší cyperský predstaviteľ Nikos Anastasiadis
Dohoda, pred ktorou sa

Cyprus si robí, čo chce

Britský vysoký komisár pre Cyprus Ric Todd upozornil, že prístup ostrovného štátu voči Rusku musí byť v súlade s politikou EÚ. Cyprus je totiž jednou z 28 krajín, ktorá v rámci EÚ ukladá sankcie voči Rusku na základe situácie na Ukrajine. Usiluje aj o členstvo v NATO, čomu bráni Turecko. Na margo celej situácie Anastasiadis uviedol, že Cyprus je suverénnou krajinou, ktorá robí svoje vlastné rozhodnutia.

"Chceme sa vyhnúť ďalšiemu zhoršeniu vzťahov medzi Ruskom a Európskou úniou," povedal Anastasiades v súvislosti s protiruskými sankciami. V kuloároch sa hovorí o vplyve Grécka na tento ostrovný štát. Krajina vedená premiérom Alexisom Tsiprasom sa tiež vyjadrila v zmysle obmedzenia súčasných sankcií, Cyprus sa tak približuje Ruskej federácii, s ktorou má dlhodobo dobré vzťahy najmä v ekonomickej sfére.

Základne, ktoré chce Cyprus Rusom ponúknuť
Dohoda, pred ktorou sa

Veľmi silné vzťahy

Russia Today uvádza, že "Rusi na Cyprus za posledných dvadsať rokov preniesli viac ako 30 miliárd dolárov (viac ako 26 miliárd eur), a to podľa štúdie zverejnenej skupinou ekonómov z Ruska, Fínska a Kanady." Analytici odhadujú, že viac ako tretina bankových vkladov na Cypre môže byť ruského pôvodu, údajne je na ostrove registrovaných aj mnoho ruských spoločností.

Náklon smerom k Rusku potvrdzujú aj Tsiprasove slová, ktorými sa vyjadril počas návštevy Cypru. Atény aj Nikózia chcú podľa neho využiť svoje vzťahy s Moskvou na vybudovanie "potrebného mosta medzi Európou a Ruskom". Vyhlásil tiež, že odchod Grécka alebo Cypru z eurozóny by ohrozil stabilitu v juhovýchodnej Európe.

Rusi by na Cypre mali využiť základňu Andreasa Papandrea, ako aj námornú základňu v Limassole a medzinárodné letisko na juhozápade ostrova, v Paphose. To sa nachádza približne 50 kilometrov od dôležitej základne britského kráľovského letectva Akrotiri, ktoré zároveň podporuje operácie NATO a poskytuje aliancii dôležité útočisko. Dohodu by mal Anastasiadis podpísať 25. februára v Moskve.


Galéria

Najvyšší cyperský predstaviteľ Nikos Základne, ktoré chce Cyprus

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, Echo24, Business Insider/bap
FOTO: GoogleMaps, SITA, adabasini.com

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články