Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Dóm svätého Martina ukrýva Bratislavský zázrak: FOTO Ruka vypálená na doske patrila duchovi

Bratislavský zázrak z Dómu sv. Martina Zobraziť galériu (2)
Bratislavský zázrak z Dómu sv. Martina (Zdroj: Jozef Haľko/Dóm - Katedrála svätého Martina v Bratislave )

BRATISLAVA – Dóm svätého Martina patrí medzi najvyhľadávanejšie pamiatky Bratislavy a Slovenska. Málokto však vie, že za jeho stenami sa nachádza aj chýrny Bratislavský zázrak – ruka vypálená duchom Hansa Klementa Zwespenbauera na drevenej doske z roku 1642.

Tajomnú vypálenú ruku na drevenej doske mohli ešte pred rokom návštevníci Dómu sv. Martina vidieť vystavenú v interiéri kostola. Koluje o nej legenda, že tzv. Bratislavský zázrak je dôkazom existencie pekla. Minulosť Bratislavského zázraku je však o niečo komplikovanejšia. Príbeh jeho vzniku je spojený s osudom 19-ročnej Reginy Fischerovej z nemeckého Hallstattu, ktorá bola ubytovaná u svojej evanjelickej strynej v podhradskej rezidencii grófa Pálffyho v Bratislave.

Mysteriózna záhada sochy Panny Márie: VIDEO Ježišova matka začala po ohavnom čine plakať

Ako o Regine Fischerovej uvádza biskup Bratislavskej arcidiecézy a cirkevný historik Jozef Haľko vo svojej knihe Dóm – Katedrála svätého Martina v Bratislave, „od pondelka do 24. júna 1641 do nedele 29. júna 1642 sa jej spolu stokrát zjavil duch, ktorý sa predstavil ako bývalý richtár prešporského predmestia Hans Klement Zwespenbauer.“

Nesplnený sľub

Zwespenbauer Reginu žiadal, aby od jeho vdovy vypýtala 200 zlatých, ktoré ešte počas života ukradol pri lúpeži a vražde. Zdôveril sa jej, že sa obrátil na katolícku vieru a stihol sa síce pred smrťou vyspovedať, ale kvôli nedostatočnému pokániu je stále v očistci, kde jeho duša trpí. Utrpenie duše sa môže skončiť len splnením sľubu, ktorý dal pred smrťou.

Zwespenbauer sľúbil, že „z hriešne nadobudnutých peňazí dá vyhotoviť pre hlavný mestský kostol sochu bolestnej Matky, ako drží v lone svojho Syna sňatého z kríža. Zároveň žiadal odslúženie troch omší, obetovanie dvanástich sviec a rozdelenie almužny chudobným.“

Dóm svätého Martina je dominantou historickej časti mesta
Zobraziť galériu (2)
Dóm svätého Martina je dominantou historickej časti mesta  (Zdroj: SITA)

Prípad vyšetroval osobitný tribunál

Duch mal svoju existenciu Regine dokázať vypaľovaním dlane alebo kríža na truhlicu, súkno, sväteničku či list. Svedkami zvláštnych zjavení mali byť dokonca niektorí kňazi a celé mesto vtedy nehovorilo o ničom inom. Udalosti zašli až tak ďaleko, že prípad začal v lete 1642 vyšetrovať ostrihomský arcibiskup Imrich Losy zriadením osobitného tribunálu. Haľko píše, že „Reginine výpovede potvrdilo 32 prísažných svedkov, evanjelikov i katolíkov, rehoľníkov z radov jezuitov aj františkánov, tiež viacerých kanoníkov, kaplánov, bohoslovcov i študentov.“

Sochu Piety, ktorá v Dóme vyniká dodnes, vytesal sochár Juraj Scheibele a dočasne ju umiestnil do bytu Reginy. Mladému sochárovi vraj pri tvorbe radil samotný duch Zwespenbauera. Predtým, ako bola 29. júna 1642 Pieta slávnostne odhalená v Dóme, videlo asi dvadsať svedkov odlietať bielu  holubicu – symbol vyslobodenej duše Zwespenbauera.

Ako Topkám spresnil hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara, Bratislavský zázrak je teraz „uložený v archíve a jeho ďalšie vystavenie bude prichádzať do úvahy až pri budúcom rozširovaní historickej klenotnice.“

Dóm svätého Martina ukrýva
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Jozef Haľko/Dóm - Katedrála svätého Martina v Bratislave )

Viac o téme: DuchDóm sv. MartinaBratislavský zázrak
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu