Štvrtok, 19. apríl 2018. Meniny má Jela, zajtra Marcel.

MIMORIADNA SPRÁVA Teror v Hurghade: Dvaja mŕtvi, medzi zranenými sú dve Češky!

Útočníka po čine chytili.
Útočníka po čine chytili.
14.07.2017 21:02

HURGADA - Dve ženy z Nemecka zahynuli dnes v egyptskom letovisku Hurghada pri Červenom mori po tom, ako na skupinu turistov zaútočil muž s nožom. Ďalšie štyri ženy utrpeli zranenia. Medzi zranenými sú je aj Češka. Útočníka zatkli a momentálne ho vypočúvajú.


Ak sa nachádzate v blízkosti miesta činu, napíšte nám na tipy@topky.sk

22:00 Aj 36-ročná turistka z Česka je medzi zranenými po dnešnom útoku muža ozbrojeného nožom v egyptskom letovisku Hurgada. Ako vyplýva z informácií, ktoré priniesli Česká televízia a internetový server Novinky.cz s odvolaním sa na veľvyslankyňu ČR v Egypte Veroniku Kuchyňovú Šmigolovú, občianka ČR je s ľahkým zranením na nohe hospitalizovaná v miestnej nemocnici a mieri za ňou český diplomat z Káhiry.

20:25 Ľudia sa obávajú o svoje bezpečie. Chcú zmeniť naplánované dovolenky v Egypte. "Na november máme objednanú dovolenku v Hurghade, ale potom čo sa stalo dnes... môžeme to zmeniť?"

20:20 Svedok povedal novinám Masry al-Yom, že útočník kričal na hotelový personál, ktorý tvorili Egypťania, aby mu uvoľnili cestu. Jeho cieľom boli len cudzinci. "Vypadnite! Nechcem vás, Egypťania, vás nehľadáme," kričal.

20:12 "Slovenský zastupiteľský úrad v Káhire je v kontakte s miestnymi úradmi a políciou. Kontaktovali sme aj delegátov cestovných kancelárií v danej oblasti a podľa aktuálnych údajov v danom hoteli nie sú ubytovaní slovenskí občania," povedal riaditeľ tlačového odboru ministra zahraničia Igor Skoček.

20:10 Medzi zranenými je zrejme len jedna Češka. Informácie o obetiach a zranených sú aj naďalej nejasné. Totožnosti stále overujú.

20:07 Incident sa odohral v hoteli Zahabia a Sunny Days El Palacio. Oba hotely majú podľa Reuters vlastné súkromné pláže.

20:05 Klienti českej cestovnej kancelárie Blue Style, ktorí boli ubytovaní v blízkosti incidentu, sú v poriadku, uviedla cestovná kancelária.

20:00 Bezpečnostné upozornenia pre českých turistov sa podľa nej v tejto chvíli nemení. "My to musíme všetko zanalyzovať alebo skôr počkať na výsledky vyšetrovania, pretože sa objavili aj informácie, že nešlo v tejto chvíli o teroristický útok, že išlo o spor v potápačskom centre," povedala česká veľvyslankyňa v Egypte Veronika Kuchyňová Šmigolová.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na egyptský bezpečnostný zdroj. Agentúra DPA cituje egyptské médiá, podľa ktorých zranení turisti pochádzajú okrem iného mimo iných z Česka a z Arménska, Ruska či Srbska.

České ministerstvo zahraničných vecí overilo informáciu o jednej zranenej Češke. 36-ročná žena má ľahko zranenú nohu a je hospitalizovaná v miestnej nemocnici. Informáciu potvrdilo české ministerstvo zahraničných vecí na Twitteri. Zranenú Češku má navštíviť diplomat z českej ambasády v Káhire.

Dostupné informácie o obetiach útoku sú neprehľadné. Prvotné informácie hovorili o dvoch mŕtvych Ukrajinkách a zranených Srbkách a Poľke, informácie sa však zmenili. Česká republika vydala aj aktuálne doporučenie k cestám do Egypta. 

MIMORIADNA SPRÁVA Teror v

Miestne bezpečnostné zdroje ďalej uviedli, že útočník, ktorý bol bezprostredne po incidente zatknutý, poranil dovolenkárky na tvári, krku a chodidlách. Ministerstvo vnútra potvrdilo, že muž sa dostal do hotela plávaním z priľahlej pláže. Motív jeho konania nebol bezprostredne známy. Na miesto činu útočník preplával z neďalekej verejnej pláže.

Útočník mal podľa informácii niečo cez dvadsať. Polícia ho chytila, keď sa snažil z miesta činu doslova odplávať. Na Egypťanov údajne kričal, aby odišli, zaútočiť chcel len na cudzincov, potvrdili egyptské úrady. Zranených previezli do lokálnej nemocnice

MIMORIADNA SPRÁVA Teror v

Útok prišiel iba niekoľko hodín po tom, ako údajní islamistickí militanti zastrelili v meste Gíza piatich policajtov. Organizácia Daeš sa prihlásila k samovražednému bombovému útoku na vojenské stanovište na severovýchode Sinajského polostrova, pri ktorom 7. júla zahynulo najmenej 23 egyptských vojakov.

MIMORIADNA SPRÁVA Teror v

Slováci sú v poriadku

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR nemá informácie, že by boli v egyptskej Hurghade napadnutí aj slovenskí turisti. Uviedol to riaditeľ tlačového odboru rezortu diplomacie Igor Skoček na margo dnešného útoku muža s nožom.

Vraždili aj pri pyramíde

Maskovaní ozbrojenci na motorkách zaútočili v piatok na auto bezpečnostných služieb pri Džoserovej pyramíde v egyptskej Gíze, pričom zabili piatich policajtov. K incidentu došlo v skorých ranných hodinách v obci Abu Sir v oblasti Badrašín, kde príslušníci policajného zboru strážili staroveké pohrebisko Sakkára. Ako informovala agentúra AP odovlávajúc sa na ministerstvo vnútra, militanti začali na auto strieľať zo samopalov, keď sa v ňom policajti presúvali v rámci kontroly medzi tamojšími pamiatkami.

Útočníci z policajného voza ukradli zbrane a vysielačky, pričom sa telá obetí snažili podpáliť, ale než tak urobili, utiekli, lebo zbadali prichádzajúcich ľudí, tvrdia svedkovia. Polícia miesto útoku, ku ktorému sa zatiaľ nikto neprihlásil, uzavrela.


Galéria

Útočníka po čine chytili.

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, ČTK, AMaj
FOTO: Twitter/amrsalama,
VIDEO: Twitter, YouTube/CGTN

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články